University of the Highlands and Islands
Filosofie, politică și economie BA (Hons)
University of the Highlands and Islands - University of the Highlands and Islands

Acest program multidisciplinar oferă oportunitatea unică de a studia trei dintre cele mai importante realități care au impact asupra vieții oamenilor. Programul cuprinzător își propune să analizeze trăsăturile de bază din cadrul fiecărui domeniu.

Economie: Veți examina modul în care agenții economici (indivizi, gospodării și întreprinderi) și piețele se comportă și interacționează și sunt influențați de caracteristici economice precum inflația, creșterea economică și șomajul, precum și politica monetară și fiscală. Politică: Veți examina modul în care politica ne modelează viața și cum este organizată în mod diferit în întreaga lume. Veți explora diversele forme de guvernare care funcționează în clanuri, guverne locale și naționale moderne, instituții, state suverane și la nivel internațional. Filosofie: Filosofia caută să înțeleagă și să pună sub semnul întrebării în mod critic ideile privind natura realității, valorile și experiențele, care joacă un rol omniprezent în înțelegerea lumii și a noastră. Vor fi studiate concepte problematice, cum ar fi existența, rațiunea, adevărul etc., deoarece acestea sunt realități importante în fiecare sferă a experienței umane. Alte concepte aparțin unor domenii de gândire și practică, cum ar fi arta și politica: în cadrul acestui program, veți explora aceste idei și concepte și modul în care acestea influențează societatea.

Vă rugăm să rețineți că UHI North Highland, UHI Outer Hebrides și UHI West Highland și-au schimbat numele în UHI North, West și Hebrides. Acest lucru nu va avea niciun impact asupra alegerii cursului sau asupra modului și locului în care veți studia.

Cerințe de calificare

Minim 3 A Levels cu BBB - cel puțin 2 dintre disciplinele de știință sau matematică. Pentru a fi luat în considerare pentru intrarea în anul al doilea, minimum 3 A Levels la ABB, cu AB la 2 materii de știință sau matematică (inclusiv materia (materiile) nominalizată (nominalizate) pentru onoruri - A în materie pentru Single Honours sau AB în materie pentru Joint Honours). De asemenea, este necesar: GCSE la C sau mai sus în limba engleză sau limba engleză, matematică și fie în chimie, fie în biologie sau în științe cu dublă atribuire.

32 - 48 puncte UCAS Tariff

Cerințe privind limba engleză

Nivel Detalii suplimentare
IELTS (Academic) 6

cu niciun element sub 5,5

PTE Academic 58

58 media cu 51 în fiecare componentă

TOEFL (iBT) 80

Minim 80 sau mai mult cu minim 18 la fiecare componentă

Acest curs nu este disponibil în prezent pentru studenții internaționali (inclusiv pentru cetățenii UE/SEE și elvețieni fără statut de stabilire sau pre-stabilire în Regatul Unit) care au nevoie de sponsorizarea vizei Student Route pentru a studia în Regatul Unit.
Obțineți sfaturi cu privire la ce cursuri fundamentale sunt cele mai potrivite pentru a studia în continuare la Philosophy, Politics and Economics, BA (Hons), dacă nu îndepliniți cerințele minime în ceea ce privește scorul UCAS, A levels sau cerințele de limbă engleză.

Taxe de școlarizare Filosofie, politică și economie BA (Hons)

.

Pentru informații despre taxele specifice unui curs, vă rugăm să consultați fila Taxe/finanțare de pe pagina cursului de pe site-ul universității.

.

• an 2

Despre University of the Highlands and Islands

Universitatea din Highlands și Insulele oferă studenților săi posibilitatea de a studia la unul dintre cele 13 colegii sau centre de cercetare. Pentru cei care nu au libertatea de a se înscrie în învățământul cu normă întreagă, această universitate oferă, de asemenea, o serie de opțiuni pe o bază flexibilă Part-time sau Online. Acestea fiind spuse, 7 din cele 13 instituții ale lor oferă un serviciu de îngrijire a copiilor, care este util pentru a permite părinților să își continue studiile. Când vine vorba de activitatea de cercetare, Universitatea din Highlands și Insulele se concentrează în principal pe Inginerie, Științe umaniste, Societate și Științe ale sănătății.

Lista cu 166 cursuri de licență și masterat de la University of the Highlands and Islands - Catalogul cursurilor

Filozofie (cu an de fundație) BA (Hons)
(The University of Winchester)
82% 0% 15% £16700 115 Winchester În campus cu normă întreagă