Clasamente pentru Glasgow School of Art ()

Școala de Artă din Glasgow (GSA) oferă o mare varietate de diplome la nivel de licență, studii superioare și doctorat. Principalele discipline disponibile pentru studiu aici includ designul, artele plastice și arhitectura - și sunt cotate printre cele mai bune din lume de numeroase organizații de clasificare a universităților. GSA reprezintă oportunitatea de a lucra alături de alte persoane care vă împărtășesc viziunea și pasiunea pentru munca creativă, iar în multe cazuri această imersiune îi ajută pe artiști să găsească căi de carieră compatibile cu abilitățile lor.

Ultimele actualizări ale clasamentului pentru
  • septembrie 2023: Publicarea site-ului (Business and Management). Poziția în clasament #19.
  • iulie 2023: Webometrics a anunțat cele mai recente rezultate din cu în poziția 6591.
  • iunie 2023: (Arts, Drama & Music) actualizare. obține locul 8.
  • martie 2023: clasează 12 în cel mai recent (Business & Management Studies) de la British Quacquarelli Symonds, UK.

[Publicat 31 iulie, 2023]

Clasamente pe materii

Arhitectură, construcții și urbanism

Arhitectură

Design

Design grafic

Design interior

[Publicat 09 septembrie, 2023]

Cele mai bune clasări pe materii pentru

Design interior The Guardian University League Tables by Subject
Design
Arhitectură The Guardian University League Tables by Subject
Arhitectură, construcții și urbanism

Despre

PROS

• Frecvent clasat printre primele 15 școli de artă din lume în clasamentul QS World University. Artiști dedicați disciplinelor creative vizuale vin din toată țara, dar și din străinătate, pentru a studia la această prestigioasă școală de artă.
  • Universitatea deține două cămine de reședință în Glasgow: Margaret Macdonald House și Blythswood House. Cazarea este situată în centrul orașului și la o scurtă plimbare de locul unde trebuie să fiți în campus în fiecare zi.

CONS

• Un număr semnificativ de studenți de la Școala de Artă din Glasgow afirmă că nu este ușor să organizeze sesiuni de feedback cu profesorii. Acest lucru se datorează numărului mare de elevi pe care îi înscrie școala, iar personalul nu este suficient pentru a răspunde cu ușurință nevoilor tuturor.

Elemente cheie

Anul fondării:
Telefon:
Adresă:
167 Renfrew Street
G3 6RQ, Glasgow
Scoția
Site web:
Social:

Harta pentru

Alte universități din Glasgow:

Design interior

ocupă locul 17 în Scoția în clasamentul nostru meta, format din 112 clasamente de universități. Consultați clasamentele tuturor 20 universităților din Scoția.

ocupă locul 4 din Glasgow în clasamentul nostru meta. Consultați clasamentele tuturor celor 6 universități din Glasgow.

se găsește în Webometrics Ranking Web of Universities Vedeți toate cele 4 clasamente pentru .

a obținut locul 6591 în . Aceasta este cea mai bună clasare a universității din cele 112 clasamente urmărite pe site-ul nostru. Vedeți toate clasamentele pentru .

a obținut cea mai bună poziție în clasament pentru Arte vizuale și interpretare. Ea se clasează pe locul 8 în (Arts, Drama & Music). Consultați toate clasamentele pe materii pentru .

Un număr mare de clasamente includ sondaje în rândul cadrelor universitare, cu privire la reputația instituțiilor. În clasamentul nostru meta de 112 clasamente universitare, se află pe locul 4 printre universitățile din Glasgow și pe locul 17 printre universitățile din Scoția. Consultați toate clasamentele pentru .

În clasamentul nostru meta, se află pe locul 17 între toate universitățile din Scoția, iar The University of Edinburgh se află pe locul 1. Consultați toate clasamentele universităților din Glasgow. În afară de clasamente, poate doriți să vedeți și evaluările primite de la studenții care au participat la cursuri la aceste universități.