University of Oxford
Studii islamice și istorie MSt
University of Oxford - University of Oxford

**Nu, nu.

Masterul de studii în studii și istorie islamică este o diplomă de un an pentru studenții care posedă deja cunoștințe substanțiale în domeniu și care sunt capabili, fără o pregătire lingvistică suplimentară, să lucreze cu surse primare arabe, persane și turcești premoderne, în funcție de interesele lor de cercetare.

Cursul se concentrează asupra istoriei politice, sociale și intelectuale a teritoriilor islamice centrale (Egipt, Semiluna Fertilă, Peninsula Arabică, Iran, Asia Centrală și Anatolia) până în jurul anului 1800. Cursul se caracterizează printr-un accent puternic pus pe cercetarea bazată pe surse primare, ceea ce îl face o foarte bună poartă de intrare pentru studii doctorale ulterioare. Veți deține deja cunoștințe generale substanțiale de studii și istorie islamică sau din Orientul Mijlociu.

Puteți participa la cursuri specializate și puteți efectua cercetări independente sub supravegherea unui membru al facultății. Veți beneficia de predare specializată în cadrul a două lucrări opționale, predate în primele două trimestre, în timp ce lucrați, de asemenea, la o disertație (sau la două eseuri de cercetare extinsă) sub supravegherea unui membru adecvat al facultății. Lucrările opționale disponibile pot varia de la un an la altul, dar subiectele care sunt predate frecvent includ:

• Coranul și exegeza coranică
  • hadith
  • legea islamică
  • Sufismul
  • teologie islamică
  • filosofia arabă
  • istoria islamică medievală
  • Artă și arhitectură islamică

În trecut, studenții au urmat, de asemenea, opțiuni în literatura arabă și persană. Lucrările opționale implică, în mod normal, o întâlnire săptămânală de două ore dedicată lecturii și surselor primare, prezentărilor studenților, prelegerilor informale și discuțiilor despre eseurile studenților. Studenții petrec o cantitate semnificativă de timp pregătindu-se pentru aceste întâlniri, lucrând cu texte primare, citind literatura secundară și scriind eseuri.

În mod normal, pentru studenții noi este programată o întâlnire de inițiere în cea de-a cincea săptămână a semestrului Michaelmas, adică în săptămâna dinaintea începerii semestrului complet.

**Nu, nu.

MPhil în studii și istorie islamică este un curs de doi ani destinat în primul rând studenților care doresc o introducere intensivă în istoria și gândirea islamică din perioada premodernă. Cursul este o pregătire excelentă pentru studiile doctorale ulterioare.

Cursul se concentrează pe istoria politică, socială și intelectuală a ținuturilor islamice centrale (Egipt, Semiluna Fertilă, Peninsula Arabică, Iran, Asia Centrală și Anatolia) până în jurul anului 1800 și diferă de cursurile MPhil analoge de la alte universități prin importanța pe care o acordă instruirii lingvistice în arabă clasică, persană și turcă și studiului surselor primare.

Dacă sunteți deja capabil să efectuați cercetări într-una dintre aceste limbi, veți fi puternic încurajat să vă apucați de o a doua limbă. Instruirea și supravegherea sunt efectuate de mai mulți membri ai personalului didactic al facultății.

.

• (no subscore less than 6.0)
Obțineți sfaturi cu privire la ce cursuri fundamentale sunt cele mai potrivite pentru a studia în continuare la Islamic Studies and History, MSt, dacă nu îndepliniți cerințele minime în ceea ce privește scorul UCAS, A levels sau cerințele de limbă engleză.

.

Clasamentul University of Oxford în topurile din Marea Britanie și la nivel mondial.

Vezi toate cele 39 clasamente universitare pentru University of Oxford

Despre University of Oxford

Universitatea din Oxford este o prestigioasă universitate de cercetare situată în Oxford, Anglia, și este cea mai veche universitate de limbă engleză din lume. Este alcătuită din 39 de colegii constitutive parțial autonome, șase săli private și o varietate de departamente academice care sunt împărțite în patru divizii: Științe umaniste, Științe matematice, fizice și ale vieții, Științe medicale și Științe sociale.

Lista cu 389 cursuri de licență și masterat de la University of Oxford - Catalogul cursurilor

Componența studenților din University of Oxford

studenți:
absolvenți universitari:
:
  • Official Guide for an Oxford Applicant: Undergraduate (1/3) – What Oxford is Like
  • Our student stories – finding a place
  • Aula Education: Anders' advice for Economics & Management students
  • I am African, and Oxford was for me: Oxford MBA
  • The Master of Public Policy at Oxford (MPP)
  • How has Oxford changed you?

University of Oxford

Studii arabe și islamice MArabic
(University of Exeter)
- - - £23700 - Exeter În campus cu normă întreagă