University of Bristol
Literaturi și culturi comparate BA
University of Bristol - University of Bristol

BA Comparative Literatures and Cultures oferă o oportunitate incitantă de a studia o bogăție de producție culturală internațională în profunzime și amploare.

Veți studia literaturile și culturile lumii în cadre comparative care se bazează pe metodologii din studiile textuale, culturale și vizuale, precum și din traduceri, filosofie, istorie, științe sociale și teorie critică. Textele vor fi citite în traducere engleză.

În primii doi ani veți studia unități de bază, cum ar fi: Ce este literatura comparată și cum o practicăm?; Introducere în culturile vizuale; Reprezentare populară și instituții de cultură; și Migrații culturale. În al treilea an, veți finaliza un proiect independent, inovator și supravegheat, constând într-un eseu extins pe un subiect la alegere și un element public prezentat întregii cohorte. În plus, veți avea o gamă largă de unități opționale bazate fie pe cultura unei singure limbi, fie pe o combinație de culturi. Unitățile sunt informate de interesele de cercetare ale personalului și veți fi instruiți de experți în domeniile lor. Predarea este asigurată prin cursuri, tutoriale, seminarii, ateliere de lucru și supervizare individuală a proiectelor. Evaluările pot include prezentări, eseuri, comentarii, examene, proiecte de colaborare, dezbateri, podcast-uri, eseuri video și disertații. Acest program încurajează o serie de atribute care sunt foarte apreciate de angajatori, cum ar fi înțelegerea interculturală, gândirea analitică și critică, claritatea și încrederea în sine în comunicare, aptitudinea pentru munca în colaborare și creativitatea. Acesta va insufla obiceiuri de curiozitate, deschidere, rigoare, auto-reflecție și gândire bazată pe dovezi, care vă vor pregăti pentru o carieră flexibilă într-o mare varietate de sectoare. Toți studenții de limbi moderne au acces la Centrul nostru multimedia de ultimă generație, cu o colecție de filme, o sală de cinema pentru studenți, un studio de înregistrare audio și editare video, un laborator de calculatoare și de limbi străine și zone de studiu. Aveți acces la activități extracurriculare, cum ar fi discuții susținute de vorbitori invitați, societăți, cafenele lingvistice, ziare studențești și spectacole de talente.

Cerințe de calificare

Diploma de acces la HE

35 în total, inclusiv 5 la nivel superior la matematică și fizică

• Graduate Degrees Law, Econ, Medicine, English
    • Undergraduate Degrees Law, Econ, Medicine, English

Universitatea din Bristol primește cu plăcere cererile de înscriere din partea studenților internaționali și acceptă o gamă largă de calificări pentru studiile de licență. Dacă ați studiat la o școală, colegiu sau universitate din afara Regatului Unit, vă rugăm să selectați pagina relevantă pentru mai multe informații despre echivalențele calificărilor, burse și detalii despre reprezentanții noștri în domeniul educației din țara/regiunea dumneavoastră: bristol.ac.uk/international/countries/
Obțineți sfaturi cu privire la ce cursuri fundamentale sunt cele mai potrivite pentru a studia în continuare la Comparative Literatures and Cultures, BA, dacă nu îndepliniți cerințele minime în ceea ce privește scorul UCAS, A levels sau cerințele de limbă engleză.

Taxe de școlarizare Literaturi și culturi comparate BA

Clasamentul University of Bristol în topurile din Marea Britanie și la nivel mondial.

Vezi toate cele 35 clasamente universitare pentru University of Bristol

Despre University of Bristol

Universitatea din Bristol este o universitate de cercetare tradițională din cărămidă roșie, situată în Bristol, Anglia. Această universitate nu are un campus pe care să îl desemneze drept campus principal, dar are în schimb un grup de clădiri în centrul orașului, care este denumit "University precinct". Cu șase facultăți diferite și 29 de școli distincte, la Bristol există cu siguranță ceva de interes pentru aproape orice student.

Lista cu 408 cursuri de licență și masterat de la University of Bristol - Catalogul cursurilor

Componența studenților din University of Bristol

• Bristol student life
  • Studying Economics at the University of Bristol: Nisha’s Story