The University of Edinburgh
The University of Edinburgh - The University of Edinburgh

Studiile la nivel de doctorat reprezintă o oportunitate de a vă extinde interesele și expertiza într-o comunitate care apreciază cu adevărat cercetarea; și de a aduce o contribuție originală și pozitivă la învățarea în domeniul studiilor celtice și al studiilor scoțiene.

Suntem specializați în limbile, literaturile și culturile popoarelor celtice și, în special, ale celor care vorbesc gaelică, din Europa din Epoca Fierului până în prezent, precum și în etnologia scoțiană, studiul tradițiilor, sistemelor de credință și al formelor de exprimare culturală ale Scoției.

Comunitatea de cercetare

Cu sediul în capitala Scoției și în orașul festivalurilor, comunitatea noastră de cercetare joacă un rol important în dezvoltarea politicilor și în inovarea culturală.

Lucrăm în prima linie a cercetării lingvistice, culturale, literare și sociolingvistice în domeniul limbilor celtice, cu un accent deosebit pe gaelica scoțiană. Jucăm un rol de lider în ceea ce privește planificarea și menținerea limbii, în special pentru gaelica scoțiană. Departamentul include, de asemenea, cel mai vechi departament de studii scoțiene din Scoția. În ultimii 70 de ani, arhivele Școlii de Studii Scoțiene s-au dezvoltat într-o colecție de neegalat de resurse sonore, video, cinematografice și fotografice care continuă să inspire noi cercetări și lucrări creative.

De asemenea, suntem sediul Centrului European de Cercetare Etnologică, care promovează cercetarea vieții cotidiene și a societății din Scoția prin proiecte pe termen lung, cum ar fi Regional Ethnology of Scotland și publicații, inclusiv seria Scottish Life and Society: Un compendiu al etnologiei scoțiene.

Etnologia scoțiană oferă o perspectivă fascinantă asupra culturii tradiționale și populare din Scoția, oferindu-vă în același timp un set de competențe etnografice care pot fi aplicate la alte culturi tradiționale.

Excelență în cercetare

În cel mai recent Cadru de excelență în cercetare (REF 2021), cercetarea noastră în domeniul studiilor celtice și scoțiene a fost prezentată în cadrul secțiunii Limbi moderne și lingvistică (Panel D - Arte și științe umaniste; Unitatea de evaluare 26). Rezultatele reafirmă poziția Edinburgh-ului ca una dintre cele mai importante universități de cercetare din Marea Britanie - a treia în Marea Britanie.

Așa cum a fost publicat în ratingurile de putere REF ale Times Higher Education, acest rezultat se bazează pe calitatea și amploarea cercetării noastre în unitatea de evaluare.

Alăturați-vă comunității noastre și întreprindeți un proiect de cercetare specializat sub îndrumarea unor supervizori cu experiență și bine publicați.

Studii celtice

Expertiza noastră în domeniul studiilor celtice acoperă:

• Limba și cultura gaelică în diaspora
  • Lingvistică gaelică, dialectologie istorică și contemporană și tehnologie lingvistică
  • Folclor gaelic
  • cultura irlandeză și scoțiană a manuscriselor în limba gaelică
  • Cultura religioasă gaelică medievală
  • Limba, literatura și cultura irlandeză veche și galeză mijlocie
  • Limba, literatura și cultura irlandeză scoțiană gaelică și irlandeză modernă
  • Sociolingvistică și politica lingvistică a limbilor celtice
  • "Renașterea celtică" în Scoția

Studii scoțiene și etnologie

Expertiza noastră în studii scoțiene și etnologie acoperă:

• obicei și credință
  • folcloristică digitală
  • metode etnologice de lucru pe teren
  • limba și cultura gaelică și scoțiană în diaspora
    • studii de patrimoniu
  • cultura materială
  • narațiune orală
  • toponimie
  • organizarea socială
  • cântec și muzică instrumentală și interpretare

Cercetare interdisciplinară

Lucrând cu colegii din alte părți ale Școlii de Literatură, Limbi și Culturi și din întreaga universitate, suntem capabili să sprijinim tezele de doctorat care depășesc granițele dintre discipline și/sau limbi.

Teza ta

Pe parcursul doctoratului, va trebui să finalizați o lucrare originală, sub îndrumarea expertă a conducătorilor dumneavoastră, care să conducă la o teză de doctorat cu un volum cuprins între 70.000 și 100.000 de cuvinte.

Vi se va acorda titlul de doctor dacă teza dvs. este considerată a fi de un nivel corespunzător, iar cercetarea dvs. aduce o contribuție certă la cunoaștere.

Obțineți sfaturi cu privire la ce cursuri fundamentale sunt cele mai potrivite pentru a studia în continuare la Celtic Studies and Scottish Studies, PhD, dacă nu îndepliniți cerințele minime în ceea ce privește scorul UCAS, A levels sau cerințele de limbă engleză.

Cerințele de intrare pentru programele individuale variază, așa că vă rugăm să verificați detaliile pentru programul specific pentru care doriți să aplicați pe site-ul web al Universității din Edinburgh. De asemenea, va trebui să îndepliniți cerințele lingvistice ale universității.

Clasamentul The University of Edinburgh în topurile din Marea Britanie și la nivel mondial.

Vezi toate cele 40 clasamente universitare pentru The University of Edinburgh

Despre The University of Edinburgh

Universitatea din Edinburgh se află în orașul scoțian cu același nume și este una dintre cele mai vechi universități din Regatul Unit, fiind deschisă în anul 1583. Universitatea se bucură de o reputație solidă pentru contribuțiile sale la eforturile internaționale de cercetare, ceea ce se reflectă în includerea sa în grupul Russell, Universitas 21 și Una Europa. Edinburgh oferă locuitorilor săi un oraș istoric, dar modern, cu o viață de noapte plină de viață, un transport public fiabil și localnici prietenoși.

Lista cu 686 cursuri de licență și masterat de la The University of Edinburgh - Catalogul cursurilor

Central area campus

Studii celtice și studii scoțiene PhD
(The University of Edinburgh)