Bishop Grosseteste University
Teologie și studii religioase MA
Bishop Grosseteste University - Bishop Grosseteste University

Cursul nostru de masterat în Teologie și Studii religioase vă va purta într-o călătorie din lumea religioasă a marilor tradiții occidentale până la lumea mistică a Orientului antic. Acesta va acoperi problemele contemporane arzătoare care înconjoară studiile religioase de astăzi și va aprofunda marile întrebări ale vieții. Veți putea explora ideile și curiozitatea care au cuprins rasa umană din momentul în care am început să decorăm pereții peșterilor noastre până în momentul în care ne-am lansat dincolo de stratosfera noastră și în spațiul cosmic.

Pe parcursul acestui masterat vă veți dezvolta abilitatea de a formula un argument teologic sau filosofic, veți dobândi experiență în interpretarea surselor și veți dobândi o mai mare apreciere a bogatei varietăți de experiențe religioase din lumea noastră. Câteva module cheie vă vor permite să explorați dialogul și conflictul religios, să explorați teologia literaturii, a filmului și a televiziunii, să contribuiți la dezbaterea contemporană dintre credincioși și necredincioși și să descoperiți filosofia religiei.

Acest curs se referă la lumea noastră, la viața noastră și la sensul pe care încercăm să i-l dăm. Se adresează celor care sunt fascinați de lumea teologiei și a religiei - fie că este vorba de credincioși convinși, de agnostici interogativi sau de atei înfocați. Este ideal pentru oricine este implicat într-o profesie care necesită o înțelegere a problemelor religioase, filosofice și etice. Pe scurt, se adresează tuturor celor care doresc să exploreze natura existenței în compania unor experți.

Masteratul nostru în Teologie și Studii Religioase este ideal pentru orice profesor de religie sau filosofie care dorește să își dezvolte expertiza în domeniul ales. Cunoștințele și abilitățile pe care le promovează ar fi, de asemenea, ideale pentru orice persoană implicată într-o profesie care îi solicită să se ocupe de probleme religioase, filosofice sau etice.

Va trebui să fi obținut sau să se preconizeze că veți obține, în mod normal, o diplomă de licență cu onoruri într-un domeniu legat de științe umaniste sau sociale (sau echivalent).

**

Evaluarea va avea loc la modulele noastre printr-o varietate de forme, inclusiv eseuri, prezentări și portofolii. De asemenea, include o disertație finală care permite studentului să devină expert într-un subiect teologic care îl fascinează în mod deosebit.

• Others
    • The candidate must attain a minimum of 6 in each component of the IELTS test.
    • The candidate must attain a minimum of 5.5 in each component of the IELTS test.
Obțineți sfaturi cu privire la ce cursuri fundamentale sunt cele mai potrivite pentru a studia în continuare la Theology and Religious Studies, MA, dacă nu îndepliniți cerințele minime în ceea ce privește scorul UCAS, A levels sau cerințele de limbă engleză.

În mod normal, se așteaptă să aveți sau se preconizează că veți avea cel puțin o diplomă cu onoruri de 2,2 în teologie sau într-o disciplină conexă. Am lua în considerare subiecte conexe (atât în format simplu, cât și combinat) care să includă: Antropologie, Studii biblice, Studii clasice, Istorie, Filosofie, Politică, Studii religioase și Sociologie.

În cazul în care dețineți o altă diplomă de cel puțin 2.2, în funcție de conținut, vi se va cere să demonstrați că aveți suficiente cunoștințe în materie legate de conținutul programului. Acest lucru va fi evaluat la interviu și la înscriere.

Taxe de școlarizare Teologie și studii religioase MA

Anglia £7800
Irlanda de Nord (Marea Britanie) £7800
Scoția £7800
Țara Galilor £7800
EU £14700
Internațional £14700

Clasamentul Bishop Grosseteste University în topurile din Marea Britanie și la nivel mondial.

Vezi toate cele 6 clasamente universitare pentru Bishop Grosseteste University

Despre Bishop Grosseteste University

Universitatea Bishop Grosseteste (BGU) a fost fondată în 1862 și este situată în împrejurimile urbane ale orașului catedrală Lincoln, Anglia. BGU este specializată în formarea cadrelor didactice pe traseele lor de formare PGCE. Opțiunile de formare variază de la Foundation Degrees până la nivelul de doctorat și toate au ca obiectiv principal să îi facă pe absolvenți să se angajeze în domeniul de activitate dorit, fie că este vorba de predarea copiilor în școlile primare, fie de predarea unor materii de specialitate în instituțiile de învățământ pentru adulți.

Lista cu 68 cursuri de licență și masterat de la Bishop Grosseteste University - Catalogul cursurilor

Componența studenților din Bishop Grosseteste University

studenți:
absolvenți universitari:
:
  • Essential Places for Students in Lincoln | Bishop Grosseteste University
  • Welcome to BGU
  • Student Advice at BGU | Bishop Grosseteste University
  • Advice from students
  • Life as an international student at BGU
  • Choosing BGU

Studii religioase (MA) MA (Hons)