University of Oxford
Sănătate internațională și medicină tropicală MSc
University of Oxford - University of Oxford

.

Masteratul în Sănătate Internațională și Medicină Tropicală este un program multidisciplinar și interdisciplinar cu normă întreagă, cu durata de un an, care examinează provocările majore la adresa sănătății populațiilor în contexte cu resurse limitate. Cursul este încorporat în cadrul Oxford Centre for Tropical Medicine and Global Health, Nuffield Department of Medicine.

Cursul își propune să vă dezvolte:

• capacitatea de a conduce și de a lucra în echipe multidisciplinare pentru a face față provocărilor din domeniul sănătății în medii cu resurse limitate;
  • capacitatea de a aplica o abordare etică pentru a aborda inegalitățile;
  • competențe fundamentale în domeniul tehnicilor de cercetare aplicate în analiza provocărilor globale în materie de sănătate;
  • capacitatea de a evalua în mod critic dovezile în domeniul sănătății globale;
  • competențe și experiență practică în domeniul cercetării.

Structura cursului

Module de bază

Primul semestru va consta în subiecte privind metodele de cercetare, o prezentare generală a provocărilor majore din domeniul sănătății globale și subiecte legate de cercetarea și practica în domeniul sănătății globale.

Modulele principale includ:

• Paradigme și instrumente pentru sănătatea globală (inclusiv epidemiologie, statistică, finanțe, R și cercetare reproductibilă, economia sănătății, metode calitative și mixte).
  • Provocări și schimbări în domeniul sănătății internaționale
  • Cercetare și practică în domeniul sănătății globale.

Opțiuni

În timpul celui de-al doilea semestru, pe lângă conținutul de bază, studenții selectează două dintre următoarele șase module opționale pentru continuarea studiului:

• Dezvoltare, mediu și sănătate
  • Inovare și antreprenoriat în domeniul sănătății
  • Dezvoltare internațională și sănătate
  • Introducere în modelarea matematică pentru bolile infecțioase
  • Sănătatea reproducerii, a mamei, a nou-născutului, a copilului și a adolescentului
  • Vaccinologie.

Proiect de plasament și disertație

Cel de-al treilea semestru va implica un stagiu finanțat de opt săptămâni în cadrul unui proiect de sănătate globală într-un mediu cu resurse limitate. Proiectele reprezintă gama de subiecte abordate în cadrul cursului. Departamentul va avea o serie de proiecte din care va putea alege în fiecare an, găzduite de parteneri din diferite regiuni geografice.

Acest proiect de cercetare va sta la baza unei disertații de 10.000 de cuvinte care va fi prezentată la șase săptămâni după întoarcerea din stagiu.

Liderat, comunicare și formare în management.

În plus față de programul de bază, veți beneficia de cursuri de leadership și comunicare, inclusiv:

• Pregătirea de note de informare politică pentru a fi prezentate în fața Camerelor Parlamentului
  • Formare în domeniul dezbaterilor și o dezbatere publică la Oxford Union
  • Formare în domeniul conducerii și ateliere de lucru pentru consolidarea echipei
  • Formare în domeniul mass-media
  • Ateliere de negociere
  • Ateliere de lucru privind gestionarea părților interesate.

În plus, vor fi organizate o serie de sesiuni cu personalități de rang înalt, recunoscute la nivel internațional în domeniul sănătății globale. Sesiunile vor fi în afara structurii prelegerilor și seminariilor pentru modulele de bază, cu scopul de a oferi materiale stimulative pentru a integra gândirea și perspectivele în domeniul sănătății globale.

Veți avea, de asemenea, posibilitatea de a participa la seminarii de cercetare în cadrul universității.

O serie de evenimente legate de carieră vor fi disponibile pe tot parcursul anului, iar activitățile de dezvoltare a competențelor vor fi integrate în curriculum pentru a sprijini diverse traiectorii.

Învățare orientată spre cohortă și învățare în grup

Se așteaptă ca studenții care participă la acest curs să devină membri implicați ai cohortei lor, participând activ la toate sesiunile din clasă, la activitățile de lucru în grup și la exercițiile cohortei. Programul de predare, prin concepție, se bazează pe colaborare. Învățarea de la egal la egal și auto-direcționată sunt elemente-cheie ale predării noastre bazate pe cohortă. Orientarea colectivă generală a cursului este concepută în mod deliberat pentru a contribui la dezvoltarea profesională a studenților.

• (no subscore less than 6.0)
Obțineți sfaturi cu privire la ce cursuri fundamentale sunt cele mai potrivite pentru a studia în continuare la International Health and Tropical Medicine, MSc, dacă nu îndepliniți cerințele minime în ceea ce privește scorul UCAS, A levels sau cerințele de limbă engleză.

.

Clasamentul University of Oxford în topurile din Marea Britanie și la nivel mondial.

Vezi toate cele 38 clasamente universitare pentru University of Oxford

Despre University of Oxford

Universitatea din Oxford este o prestigioasă universitate de cercetare situată în Oxford, Anglia, și este cea mai veche universitate de limbă engleză din lume. Este alcătuită din 39 de colegii constitutive parțial autonome, șase săli private și o varietate de departamente academice care sunt împărțite în patru divizii: Științe umaniste, Științe matematice, fizice și ale vieții, Științe medicale și Științe sociale.

Lista cu 389 cursuri de licență și masterat de la University of Oxford - Catalogul cursurilor

Componența studenților din University of Oxford

studenți:
absolvenți universitari:
:
  • Official Guide for an Oxford Applicant: Undergraduate (1/3) – What Oxford is Like
  • Our student stories – finding a place
  • Aula Education: Anders' advice for Economics & Management students
  • I am African, and Oxford was for me: Oxford MBA
  • The Master of Public Policy at Oxford (MPP)
  • How has Oxford changed you?

University of Oxford

Sănătate și asistență socială MSc
(University of Huddersfield)
- - - £16500 - Huddersfield În campus cu normă întreagă