University of Oxford
Educație (Design și metodologie de cercetare) MSc
University of Oxford - University of Oxford

.

Masteratul în Educație (Design și metodologie de cercetare) vă introduce în gama de instrumente și concepte necesare în cercetarea educațională. Cursul își propune să vă ofere cunoștințele și abilitățile necesare pentru a întreprinde propriile cercetări și pentru a evalua cercetările altora.

Cursul acoperă o serie de metode cantitative și calitative de colectare și analiză a datelor și vă introduce în provocările legate de realizarea cercetării sociale în domeniul educației.

În mod normal, studenții vor absolvi șase module predate:

Cinci module de bază:

• Fundamentele cercetării educaționale 1: Concepte și proiectare
  • Fundamentele cercetării educaționale 2: Strategii și metode
  • Filosofia cercetării educaționale
  • Introducere în cercetarea cantitativă
  • Unul dintre următoarele module:
  • Cercetare cantitativă intermediară
  • Perspective și dezbateri în cercetarea calitativă

Un modul opțional:

Acesta va fi, în mod normal, fie Cercetarea cantitativă intermediară, fie Perspective și dezbateri în cercetarea calitativă, dar poate include un modul alternativ.

Următoarea listă oferă o indicație a modulelor opționale alternative disponibile de obicei (vă rugăm să rețineți că aceasta nu garantează disponibilitatea unui anumit modul opțional într-un anumit an):

• Principiile de bază ale evaluării copilului
  • Inovație digitală critică
  • Educație, internet și societate
  • Învățământul superior la nivel mondial
  • Cercetarea cu Sudul: Decolonizarea practicilor de comunicare în cercetarea în domeniul educației
  • Punerea în aplicare a drepturilor copilului

Metodele de predare includ prelegeri, lucru în grupuri mici, prezentări ale studenților, seminarii, ateliere de lucru, supervizare individuală a disertației și proiecte de cercetare individuale. Veți participa la cursuri de proiectare a cercetării, precum și de tehnici de colectare și analiză a datelor cantitative și calitative utilizate pentru a obține rezultatele cercetării. Sesiunile de supervizare vă vor sprijini în identificarea întrebărilor de cercetare în vederea cercetării disertației, în selectarea domeniilor de analiză a literaturii, în desfășurarea activității pe teren și în revizuirea proiectelor de disertație. Sesiunile TIC susținute privind abilitățile de acces la literatura de specialitate (inclusiv căutările electronice) vor fi oferite de personalul bibliotecii departamentului.

Toți studenții de la acest curs pot lua parte la un "stagiu" opțional, în cadrul căruia lucrează cu o echipă academică/de cercetare la un proiect de cercetare în curs de desfășurare pentru o perioadă scurtă de timp. În acest timp, ei dobândesc experiență prin lucrul la varietatea de activități care constituie o parte cotidiană a cercetării educaționale.

Programul MSc este oferit atât în regim full-time (un an), cât și part-time (doi ani) (notă: viitorii studenți trebuie să se înscrie în mod specific fie la cursul full-time, fie la cel part-time). Gradul și așteptările pentru ambele moduri de studiu sunt la fel de riguroase: studenții cu timp parțial participă la cursuri cu studenții cu normă întreagă, dar acestea sunt distribuite pe parcursul a doi ani pentru a se echilibra cu circumstanțele profesionale și personale. Studenții cu jumătate de normă participă la cursuri o zi pe săptămână în timpul semestrului și sunt încurajați să petreacă cel puțin încă o zi pe săptămână lucrând în bibliotecile din Oxford și participând la seminarii de cercetare și evenimente de cercetare relevante sau urmând cursuri neevaluate.

• (no subscore less than 6.0)
Obțineți sfaturi cu privire la ce cursuri fundamentale sunt cele mai potrivite pentru a studia în continuare la Education (Research Design and Methodology), MSc, dacă nu îndepliniți cerințele minime în ceea ce privește scorul UCAS, A levels sau cerințele de limbă engleză.

.

Clasamentul University of Oxford în topurile din Marea Britanie și la nivel mondial.

Vezi toate cele 39 clasamente universitare pentru University of Oxford

Despre University of Oxford

Universitatea din Oxford este o prestigioasă universitate de cercetare situată în Oxford, Anglia, și este cea mai veche universitate de limbă engleză din lume. Este alcătuită din 39 de colegii constitutive parțial autonome, șase săli private și o varietate de departamente academice care sunt împărțite în patru divizii: Științe umaniste, Științe matematice, fizice și ale vieții, Științe medicale și Științe sociale.

Lista cu 389 cursuri de licență și masterat de la University of Oxford - Catalogul cursurilor

Componența studenților din University of Oxford

• Official Guide for an Oxford Applicant: Undergraduate (1/3) – What Oxford is Like
  • Our student stories – finding a place
  • Aula Education: Anders' advice for Economics & Management students
  • I am African, and Oxford was for me: Oxford MBA
  • The Master of Public Policy at Oxford (MPP)
  • How has Oxford changed you?

University of Oxford

Învățarea în comunități MA (Hons)
- - - £26500 - Edinburgh În campus cu normă întreagă
Educație MA (Hons)