University of Birmingham
Literatură comparată și teorii critice MA
University of Birmingham - University of Birmingham

Masteratul nostru în Literatură comparată și teorii critice este un program interdisciplinar și transnațional. Acesta invită studenții să se implice în dezbateri cruciale despre diferitele moduri în care culturile din toate timpurile și din spațiu au înțeles relația dintre literatură și lume, conceptul de reprezentare și rolul autorului în domeniul cultural.

Absolvenții de succes ai programului vor fi pregătiți în teoria comparativă și critică și vor avea o bază solidă într-o serie de literaturi și culturi ale lumii în timp și spațiu.

Studenții vor dobândi cunoștințe despre o serie de teorii critice transnaționale și dezbateri privind literatura mondială, precum și o familiaritate cu abordările comparative ale textelor și tradițiilor literare și culturale mondiale. Aceștia vor dezvolta abilități de lectură critică și de analiză, abilități avansate de cercetare și capacitatea de a dezvolta și de a scrie un proiect academic susținut.

Deoarece masteratul CLCT este profund interdisciplinar, studenții vor fi încurajați să urmeze module într-o serie de discipline din domeniul științelor umaniste și sociale. Aceștia vor fi implicați în compararea disciplinelor și a modurilor de cunoaștere pe o traiectorie globală, alături de comparații mai formalizate ale textelor și tradițiilor teoretice între culturi.

Prin accentul său transnațional și prin accentul pus pe interogațiile critice ale canoanelor existente ale literaturii, programul răspunde mișcării de "Decolonizare a curriculumului" care se desfășoară în multe universități din Marea Britanie.

Studenții pot alege să lucreze cu materiale din colecțiile speciale care se ocupă de cultura manuscriselor, de literaturile din Orientul Apropiat și Mijlociu și de relațiile dintre cuvânt și imagine.

Programul a fost conceput pentru a pregăti studenții pentru viitoarele studii de doctorat în domeniul studiilor literare interdisciplinare și transregionale, precum și pentru a pregăti studenții pentru o serie de cariere în afara mediului academic care necesită expertiză transculturală.

Este deosebit de relevant pentru: studenții internaționali care doresc o introducere în mediul academic din Marea Britanie; studenții interesați de cariere în ONG-uri internaționale, în relații internaționale sau în politică, care necesită cunoștințe lingvistice și culturale; cei interesați de organizații caritabile din domeniul artelor și al științelor umaniste; studenții care doresc să se califice în anumite limbi, regiuni și metodologii literare și culturale.

• (no subscore less than 6.0)

Puteți satisface cerințele noastre privind limba engleză în două moduri: prin deținerea unei calificări în limba engleză la un nivel corespunzător; pentru acest curs se solicită IELTS 6,5, cu un minim de 6,5 la toate componentele. urmând și finalizând cu succes unul dintre cursurile noastre de limba engleză pentru studenții internaționali
Obțineți sfaturi cu privire la ce cursuri fundamentale sunt cele mai potrivite pentru a studia în continuare la Comparative Literature and Critical Theories, MA, dacă nu îndepliniți cerințele minime în ceea ce privește scorul UCAS, A levels sau cerințele de limbă engleză.

Aveți nevoie de o diplomă cu onoruri de clasa a doua superioară (2:1) sau echivalentă dacă ați fost educat în afara Regatului Unit.

Clasamentul University of Birmingham în topurile din Marea Britanie și la nivel mondial.

Vezi toate cele 35 clasamente universitare pentru University of Birmingham

Despre University of Birmingham

Universitatea din Birmingham este o universitate de cercetare cu sediul în Edgbaston, Birmingham, Anglia. Scopul universității este de a fi în vârful de lance al ofertei educaționale și de a avea un program de studii care să fie remodelat în permanență de noile revelații din cercetare. Campusul principal este situat la o distanță rezonabilă de cinci kilometri de centrul orașului Birmingham, la care nu durează mult să ajungi cu autobuzul, dacă studentul decide că ar dori să își petreacă o parte din timpul liber acolo.

Lista cu 469 cursuri de licență și masterat de la University of Birmingham - Catalogul cursurilor

Componența studenților din University of Birmingham

• Life as an international student at Birmingham
  • Why do students choose to study at the University of Birmingham? We asked some!
  • BA Social Work: Student feedback
  • 61 Questions with English student Charlotte
  • Students from Turkey at the University of Birmingham

Edgbaston Campus