Birmingham City University
Design textil și de suprafață MA
Birmingham City University - Birmingham City University

Dacă aveți deja experiență în domeniul designului textil sau de suprafață, acest curs vă va permite să vă dezvoltați portofoliul la un standard profesional și, dacă alegeți, să dezvoltați o gamă de produse pe baza cărora să vă fondați propria afacere.

Alegerea materialelor, a proceselor și a piețelor este la latitudinea dumneavoastră și veți avea acces la o gamă largă de facilități de atelier. Veți avea, de asemenea, posibilitatea de a colabora cu alți studenți din domeniul modei și al textilelor. Cursul acceptă și studenți din alte domenii, cum ar fi designul grafic sau artele plastice, care doresc să își reorienteze cariera.

Ce este acoperit în cadrul cursului?

Învățarea se va concentra pe practica de studio și de atelier, cu programe personale de studiu și cursuri și seminarii comune.

Vă veți bucura, de asemenea, de interpretări de specialitate ale artei, meșteșugurilor și designului, susținute de echipa noastră de curs cu o mare experiență.

Cursul oferă un forum pentru a discuta și analiza dimensiunile profesionale, comerciale și culturale ale designului textil și de suprafață în societatea contemporană.

Cu sediul în campusul nostru Parkside din centrul orașului, veți avea acces la o gamă largă de facilități convenționale și CAD disponibile în domeniul textilelor construite și tipărite, al prototipurilor 3D, al ceramicii și al sticlei, precum și la oportunitatea de a colabora cu o facultate plină de studenți creativi.

Mediul de învățare vă va încuraja să deveniți un absolvent adaptabil, flexibil și bine informat, echipat pentru a urma o carieră în domeniul designului textil și de suprafață.

Programul dumneavoastră va include un amestec de proiecte practice și lucrări scrise. Veți dezvolta un portofoliu de lucrări care să vă pună în valoare abilitățile și ideile și care să fie executate și gestionate într-un mod profesionist. În fiecare etapă, veți scrie, de asemenea, rapoarte care vă vor încuraja să dezvoltați un cadru critic și contextual în care să vă înțelegeți practica și viitoarele alegeri profesionale. Sunteți evaluat prin intermediul unui amestec de evaluări de tip tutorial, prezentări de proiecte și examene orale.

• Business Graduate Degrees/ Master Degrees
    • General Requirements
    • LLM
    • MBA & MSc

Este posibil să fie disponibilă finanțarea AHRC (Arts and Humanities Research Council).
Obțineți sfaturi cu privire la ce cursuri fundamentale sunt cele mai potrivite pentru a studia în continuare la Textile and Surface Design, MA, dacă nu îndepliniți cerințele minime în ceea ce privește scorul UCAS, A levels sau cerințele de limbă engleză.

O diplomă bună în design textil sau o calificare echivalentă. Un portofoliu digital este necesar ca parte a candidaturii dumneavoastră. Acesta ar trebui să demonstreze competența în acele abilități relevante pentru domeniul de practică pe care doriți să vă concentrați pentru studiul de masterat, de exemplu, designul de modă și construcția de îmbrăcăminte.

Clasamentul Birmingham City University în topurile din Marea Britanie și la nivel mondial.

Vezi toate cele 15 clasamente universitare pentru Birmingham City University

Despre Birmingham City University

Înființată în 1853, Birmingham City University (BCU) este situată în orașul Birmingham, Anglia. Populația studențească a acestei instituții este alcătuită din studenți de peste 80 de naționalități, ceea ce permite studenților străini nou-veniți să se simtă rapid bineveniți și ca acasă. Facilități și resurse de ultimă generație îi așteaptă pe studenții de la toate cursurile, inclusiv cea mai recentă tehnologie în domeniul ingineriei, studiouri de imprimare 3D și ateliere de horologie, pentru a numi doar câteva. BCU își menține reputația de a avea un proces de admitere selectiv, așa că tuturor candidaților li se recomandă să se pregătească temeinic pentru interviu.

Lista cu 310 cursuri de licență și masterat de la Birmingham City University - Catalogul cursurilor

Componența studenților din Birmingham City University

• BCU Student Stories: Student Accommodation
  • Why we love Birmingham City University!
  • Birmingham City University graduates, advice on making the most of starting out at university.
  • University Q&A | Accommodation, facilities + social life
  • Why choose Birmingham City University (BCU)?
  • Being an international student at Birmingham City University

(Bath Spa University)
- - - £17760 - Bath În campus cu normă întreagă
MSc