University of Oxford
Literaturi mondiale în limba engleză MSt
University of Oxford - University of Oxford

.

În concordanță cu celelalte domenii de masterat din cadrul Facultății de Engleză, masteratul este alcătuit din patru elemente:

• cursul "A", destinat introducerii în temele și dezbaterile cheie din literaturile postcoloniale și mondiale;
  • un curs "B" despre istoria cărții, care include abordări ale istoriei cărții din literatura postcolonială și mondială;
  • două cursuri "C" sau cursuri opționale, unul în semestrul Michaelmas și unul în semestrul Hilary; și
  • un element "D", disertația, care se predă la sfârșitul ultimului semestru, Trinity (iunie).

Descrierile de mai jos oferă mai multe detalii despre cursurile A, B și C.

A. Curs de bază: Colonial, postcolonial, lumea - literatură, contexte și abordări.

Cursul "A", care se desfășoară în semestrul Michaelmas, cuprinde opt seminarii și are ca scop să ofere o gamă de perspective asupra unor dezbateri, teme și probleme esențiale care modelează studiul literaturilor mondiale și postcoloniale în limba engleză. Fiecare seminar va fi condus de un membru al Facultății de Engleză sau al altei facultăți relevante și va include una sau mai multe prezentări scurte ale studenților pe tema săptămânii respective. Nu există lucrări de curs A evaluate, dar studenților li se cere să facă cel puțin o prezentare în cadrul cursului și să participe la toate seminariile. Metodologiile pe care le veți întâlni în cadrul acestui curs sunt menite să vă pregătească pentru a vă situa disertația într-un domeniu de cercetare ales. Ar trebui să citiți cât mai mult posibil din bibliografie pe parcursul verii - cu siguranță textele literare primare enumerate în lectura de seminar pentru fiecare săptămână.

B. Curs de bază: Bibliografie, teorii ale textului, istoria cărții, studiul manuscriselor.

Acesta este un curs obligatoriu, evaluat, predat prin intermediul unei serii de prelegeri și seminarii în fiecare dintre primele două semestre. Cursul B pentru programul de masterat în literatura universală îi introduce pe studenți în metodologiile și teoriile bibliografiei, studiilor manuscriselor, studiilor textuale și istoriei cărții, încadrate în preocupările și metodologiile generale ale istoriei cărții de literatură universală și în apariția și instituționalizarea categoriilor de literatură universală și postcolonială în spațiile literare globale și locale și în industria editorială.

Cursul începe la Michaelmas cu o introducere generală în teoriile și metodologiile de cercetare a textelor materiale, alături de o introducere în studiul manuscriselor și utilizarea arhivelor în literatura universală. La sfârșitul lui Michaelmas și în Hilary, se trece la discuții specifice despre instituțiile literaturii mondiale, culminând cu prezentări ale studenților și feedback asupra proiectului de eseu al cursului B în semestrul Hilary.

C. Opțiuni speciale

Studenții au posibilitatea de a alege din opțiunile cursului "C" care se referă în mod specific la literaturile mondiale, precum și din orice alte opțiuni de curs "C" oferite în cadrul masteratului de limba engleză:

• "Ficțiuni umanitare", analizând ideea reînviată de umanitarism în studiile literare englezești, anglofone și mondiale și ridicând întrebări specifice despre modul în care romanul, în special, îmbrățișează discursul drepturilor omului și al umanitarismului pentru a aborda emergențele și nemulțumirile modernității globale;
  • "Literaturi ale imperiului și națiunii", care investighează percepțiile literare și culturale, interpretările greșite și evaziunile care au însoțit imperiul și formele literare care l-au negociat.

D. Disertație

Veți scrie o disertație pe un subiect la alegere, dar care să aibă legătură cu activitatea pe care ați desfășurat-o pe parcursul anului. Veți fi repartizat unui membru al personalului academic care va acționa în calitate de îndrumător.

• (no subscore less than 6.0)
Obțineți sfaturi cu privire la ce cursuri fundamentale sunt cele mai potrivite pentru a studia în continuare la World Literatures in English, MSt, dacă nu îndepliniți cerințele minime în ceea ce privește scorul UCAS, A levels sau cerințele de limbă engleză.

.

Clasamentul University of Oxford în topurile din Marea Britanie și la nivel mondial.

Vezi toate cele 38 clasamente universitare pentru University of Oxford

Despre University of Oxford

Universitatea din Oxford este o prestigioasă universitate de cercetare situată în Oxford, Anglia, și este cea mai veche universitate de limbă engleză din lume. Este alcătuită din 39 de colegii constitutive parțial autonome, șase săli private și o varietate de departamente academice care sunt împărțite în patru divizii: Științe umaniste, Științe matematice, fizice și ale vieții, Științe medicale și Științe sociale.

Lista cu 389 cursuri de licență și masterat de la University of Oxford - Catalogul cursurilor

Componența studenților din University of Oxford

• Official Guide for an Oxford Applicant: Undergraduate (1/3) – What Oxford is Like
  • Our student stories – finding a place
  • Aula Education: Anders' advice for Economics & Management students
  • I am African, and Oxford was for me: Oxford MBA
  • The Master of Public Policy at Oxford (MPP)
  • How has Oxford changed you?

University of Oxford

Filosofie și literatură engleză MA (Hons)
71% 3% 5% £26500 186 Edinburgh În campus cu normă întreagă
Studii scandinave și literatură engleză MA (Hons)