University of Oxford
Studii rusești și est-europene MPhil
University of Oxford - University of Oxford

**Nu, nu.

Masteratul în Studii rusești și est-europene este un program de nouă luni pentru absolvenții care sunt interesați să obțină o cunoaștere și o înțelegere mai profundă a Rusiei, a Europei de Est și a Eurasiei prin studierea regiunii într-o serie de discipline, inclusiv istorie, economie, politică, relații internaționale și sociologie.

Schema cursului

Pe parcursul celor nouă luni ale programului de masterat, studenții vor studia următoarele trei cursuri de bază, împreună cu Metode de cercetare pentru studii regionale.

• Istoria Rusiei, a URSS și a Europei de Est în secolul al XX-lea
  • Studii contemporane rusești și est-europene Partea 1: Politică și relații internaționale. Cuprinde subiecte din domeniul politicii, securității și relațiilor internaționale din Rusia și Europa de Est (CREES I).
  • Studii contemporane rusești și est-europene Partea 2: Sociologie și economie. Cuprinde subiecte din domeniul economiei și sociologiei Rusiei și Europei de Est (CREES II).

Prin intermediul cursului de metode de cercetare, studenții vor fi instruiți în domeniul metodologiilor calitative și cantitative relevante, pentru a le permite să efectueze cercetări și să redacteze teza.

Cursurile sunt predate printr-o combinație de prelegeri și cursuri. Studenților li se va cere să prezinte eseuri sau lucrări scrise echivalente și să facă prezentări în clasă. Este un program cu normă întreagă, cu timp suficient pentru studiu individual.

Cursuri de limba rusă

Cursurile de limba rusă nu fac parte din programul de masterat. Studenții care doresc să studieze limba rusă ar trebui să se înscrie la programul REES MPhil, care încorporează un traseu obligatoriu în limba rusă.

Seminare de cercetare

Programul găzduiește faimosul "Seminar de luni" pentru întreaga comunitate academică din Oxford și din Regatul Unit, care are loc la St Antony's College. Participarea studenților la seminariile de cercetare reprezintă o parte importantă a programului, oferind oportunități de a vedea cercetători internaționali de renume care își prezintă activitatea și de a crea rețele și de a se dezvolta din punct de vedere academic.

**Nu, nu.

MPhil în Studii rusești și est-europene este un program de doi ani pentru absolvenții care sunt interesați să obțină o cunoaștere și o înțelegere mai profundă a Rusiei, a Europei de Est și a Eurasiei prin studierea regiunii printr-o serie de discipline, inclusiv istorie, economie, politică, relații internaționale și sociologie.

Schema cursului

În primul an al programului, studenții vor studia următoarele trei cursuri de bază, împreună cu Metode de cercetare pentru studii regionale și Limba rusă.

• Istoria Rusiei, a URSS și a Europei de Est în secolul al XX-lea
  • Studii contemporane rusești și est-europene Partea 1: Politică și relații internaționale. Cuprinde subiecte din domeniul politicii, securității și relațiilor internaționale din Rusia și Europa de Est.
  • Studii contemporane rusești și est-europene Partea 2: Sociologie și economie. Cuprinde subiecte din domeniul economiei și sociologiei Rusiei și Europei de Est.

Cursurile sunt predate printr-o combinație de prelegeri și cursuri. Studenții vor trebui să prezinte eseuri și să facă prezentări în clasă. Prin intermediul cursului de metode de cercetare, studenții vor fi instruiți în domeniul metodologiilor calitative și cantitative relevante pentru a le permite să efectueze cercetări și să scrie pentru teza de 30.000 de cuvinte, în timp ce cursul de limbă rusă va aprofunda legătura studenților cu regiunea. Este un program cu normă întreagă, cu timp suficient pentru studiu individual.

.

• (no subscore less than 6.0)
Obțineți sfaturi cu privire la ce cursuri fundamentale sunt cele mai potrivite pentru a studia în continuare la Russian and East European Studies, MPhil, dacă nu îndepliniți cerințele minime în ceea ce privește scorul UCAS, A levels sau cerințele de limbă engleză.

.

Clasamentul University of Oxford în topurile din Marea Britanie și la nivel mondial.

Vezi toate cele 39 clasamente universitare pentru University of Oxford

Despre University of Oxford

Universitatea din Oxford este o prestigioasă universitate de cercetare situată în Oxford, Anglia, și este cea mai veche universitate de limbă engleză din lume. Este alcătuită din 39 de colegii constitutive parțial autonome, șase săli private și o varietate de departamente academice care sunt împărțite în patru divizii: Științe umaniste, Științe matematice, fizice și ale vieții, Științe medicale și Științe sociale.

Lista cu 389 cursuri de licență și masterat de la University of Oxford - Catalogul cursurilor

Componența studenților din University of Oxford

• Official Guide for an Oxford Applicant: Undergraduate (1/3) – What Oxford is Like
  • Our student stories – finding a place
  • Aula Education: Anders' advice for Economics & Management students
  • I am African, and Oxford was for me: Oxford MBA
  • The Master of Public Policy at Oxford (MPP)
  • How has Oxford changed you?

University of Oxford

Studii central și est-europene/Psihologie (SocSci) MA (Hons)
- - - - - Glasgow În campus cu normă întreagă
Literatură comparată/Studii central și est-europene MA (Hons)