University of Oxford
Studii privind refugiații și migrația forțată MSc
University of Oxford - University of Oxford

.

Acest masterat de nouă luni plasează migrația forțată într-un cadru academic, pregătindu-vă pentru studii de doctorat sau pentru o activitate relevantă pentru drepturile omului, refugiați și migrație. Acesta oferă un traseu interdisciplinar, solicitant din punct de vedere intelectual, pentru a înțelege migrația forțată în contexte de conflict, represiune, dezastre naturale, schimbări de mediu și dezvoltare.

Obiectivele cursului

Cursul oferă studenților o înțelegere a naturii complexe și variate a migrației forțate și a populațiilor de refugiați, a rolului lor central în procesele globale, regionale și naționale de schimbare politică, socială și economică, precum și a nevoilor și aspirațiilor persoanelor strămutate forțat. De asemenea, îi ajută pe studenți să dezvolte o înțelegere largă a cercetării academice legate de migrația forțată și de refugiați, precum și o gândire critică și instrumente de evaluare solide.

Veți dobândi capacitatea de a planifica, organiza și efectua cercetări privind aspecte ale migrației forțate și ale studiilor privind refugiații, precum și abilitățile necesare pentru a transmite cunoștințe teoretice despre migrația forțată unei varietăți de audiențe diferite.

Structura cursului

În primul și al doilea semestru veți urma cursuri de bază care introduc subiectul migrației forțate dintr-o serie de perspective disciplinare, inclusiv antropologice, politice și juridice. Există, de asemenea, un curs de două trimestre dedicat metodelor de cercetare relevante pentru studiul migrației forțate.

În al doilea semestru, veți alege două cursuri opționale dintr-o listă care se schimbă de la an la an, dar care include, de obicei, un curs avansat de Drept internațional al omului și Drept al refugiaților și cursuri de aprofundare a specializării regionale.

În cel de-al treilea semestru, veți scrie o teză. Aceasta este, de obicei, un studiu de birou, deoarece nu există prea mult timp pentru a întreprinde activități individuale pe teren în cele nouă luni de curs. Deși puteți participa și la alte cursuri opționale, veți fi examinat doar la cursurile de bază, la cele două cursuri opționale alese și la teză.

Învățare și învățare

Predarea are loc în clase mici, de obicei de la 5 la 25 de studenți, inclusiv cu supervizări individuale regulate. Acest accent pus pe predarea în grupuri mici contribuie la încurajarea participării active, permițând studenților să învețe unii de la alții, precum și de la cadrele didactice ale departamentului, care sunt toți experți de frunte în domeniul migrației forțate, proveniți dintr-o serie de discipline care includ, de obicei, antropologia, geografia, dreptul internațional, istoria și politica, relațiile internaționale, sociologia și studiile de dezvoltare. Stilurile de predare variază, incluzând prelegeri, ateliere, tutoriale individuale și de grup, seminarii și prezentări ale studenților. Va trebui să vă pregătiți pentru cursuri prin citirea unei selecții de cărți, capitole de carte și articole recomandate și prin pregătirea de eseuri și prezentări formative. Vor fi aproximativ două ore de predare formală în fiecare zi a săptămânii în timpul semestrului, iar munca de grup informală și studiul autodirijat ar trebui să ocupe alte șase ore în fiecare zi.

• (no subscore less than 6.0)
Obțineți sfaturi cu privire la ce cursuri fundamentale sunt cele mai potrivite pentru a studia în continuare la Refugee and Forced Migration Studies, MSc, dacă nu îndepliniți cerințele minime în ceea ce privește scorul UCAS, A levels sau cerințele de limbă engleză.

.

Clasamentul University of Oxford în topurile din Marea Britanie și la nivel mondial.

Vezi toate cele 38 clasamente universitare pentru University of Oxford

Despre University of Oxford

Universitatea din Oxford este o prestigioasă universitate de cercetare situată în Oxford, Anglia, și este cea mai veche universitate de limbă engleză din lume. Este alcătuită din 39 de colegii constitutive parțial autonome, șase săli private și o varietate de departamente academice care sunt împărțite în patru divizii: Științe umaniste, Științe matematice, fizice și ale vieții, Științe medicale și Științe sociale.

Lista cu 389 cursuri de licență și masterat de la University of Oxford - Catalogul cursurilor

Componența studenților din University of Oxford

• Official Guide for an Oxford Applicant: Undergraduate (1/3) – What Oxford is Like
  • Our student stories – finding a place
  • Aula Education: Anders' advice for Economics & Management students
  • I am African, and Oxford was for me: Oxford MBA
  • The Master of Public Policy at Oxford (MPP)
  • How has Oxford changed you?

University of Oxford

MSc (Res)
(University of Huddersfield)
- - - £16000 - Huddersfield În campus cu normă întreagă