University of Oxford
Studii moderne despre Orientul Mijlociu MPhil
University of Oxford - University of Oxford

.

Masteratul în Studii moderne despre Orientul Mijlociu este un curs de masterat cu predare pe o durată de 12 luni, oferit în comun de Facultatea de Studii Asiatice și Orientale și de Școala de Studii Globale și Zonale din Oxford (OSGA), în timp ce Masteratul în Studii moderne despre Orientul Mijlociu este un curs de doi ani (șase semestre) destinat studenților din toate mediile de științe sociale și umaniste.

**Nu, nu.

Masteratul în Studii moderne din Orientul Mijlociu oferă o pregătire în domeniul cercetării pentru studenții deja familiarizați cu regiunea Orientului Mijlociu și cu limbile sale. Cursul oferă o bază comună în ceea ce privește metodele și disciplinele relevante pentru studiul Orientului Mijlociu. Acesta oferă o pregătire intensivă în mai multe domenii de cunoaștere, bazată pe o combinație de prelegeri, tutoriale și redactare de eseuri, permițându-le studenților să își dezvolte abilitățile de cercetare și de redactare, cu o pregătire în abordări teoretice și metodologice adecvate, prin supravegherea unei disertații pe un subiect la alegerea studentului. MSc predă metodologii calitative și cantitative prin lucrări evaluate.

Cursul oferă două piste: una lingvistică și una non-lingvistică.

Programul de limbi străine este conceput pentru studenții care au deja cunoștințe de nivel intermediar sau avansat de limba arabă și care doresc să își dezvolte aceste abilități prin cursuri intensive.

Programul non-lingvistic se adresează studenților care au deja o fluență deplină în cercetare în cel puțin una dintre limbile din regiune - arabă, ebraică, persană sau turcă - fie ca vorbitori nativi alfabetizați, fie ca deținători ai unei diplome în limba respectivă (un curs axat în mod special pe limbă și pe dobândirea capacității de a citi texte netraduse într-o limbă din Orientul Mijlociu, nu o diplomă de studii disciplinare sau de specialitate în cadrul căreia candidatul a urmat cursuri de limbă). Solicitanții care nu sunt vorbitori nativi și care cred că ar putea fi calificați pentru categoria non-lingvistică, dar care nu au o astfel de diplomă, trebuie să explice în mod specific de ce cred că se califică, de exemplu, prin studii formale și experiență extinsă în regiune în afara programului de studii. Solicitanții care nu au acreditări oficiale de studiu al limbilor străine și, în special, solicitanții care ar putea dori să fie considerați ca potențiali studenți care nu au studii lingvistice (inclusiv toți solicitanții de limbă ebraică, persană și turcă) ar putea dori să prezinte mostre de scriere care să demonstreze capacitatea de a utiliza surse netraduse (de preferință scrise) într-o limbă din Orientul Mijlociu.

**Nu, nu.

MPhil în Studii moderne din Orientul Mijlociu acceptă studenții care sunt începători într-o limbă din Orientul Mijlociu (arabă, ebraică, persană sau turcă). De asemenea, cursul găzduiește studenți în turcă și arabă la un nivel avansat, precum și în arabă la un nivel intermediar. Dacă aveți deja cunoștințe la nivel de cercetare într-una dintre aceste limbi, vi se va cere să urmați o altă limbă.

Pregătirea lingvistică intensivă are loc în toate cele șase semestre ale cursului. Această pregătire are loc în clase și în laboratoare de limbi străine. În plus față de pregătirea lingvistică, în primul semestru trebuie să participați la cursul și seminarul săptămânal MPhil Qualitative Research Methods for Modern Middle Eastern Studies, care au loc în primul semestru. Pe lângă prelegere, acest seminar este un forum interactiv în care se așteaptă să prezentați argumente și să răspundeți la prelegere, la lecturile asociate și la eseurile formative ale fiecăruia dintre voi, care reprezintă un element crucial al predării, dar care nu contează pentru nota finală a studentului.

.

• (no subscore less than 6.0)
Obțineți sfaturi cu privire la ce cursuri fundamentale sunt cele mai potrivite pentru a studia în continuare la Modern Middle Eastern Studies, MPhil, dacă nu îndepliniți cerințele minime în ceea ce privește scorul UCAS, A levels sau cerințele de limbă engleză.

.

Clasamentul University of Oxford în topurile din Marea Britanie și la nivel mondial.

Vezi toate cele 39 clasamente universitare pentru University of Oxford

Despre University of Oxford

Universitatea din Oxford este o prestigioasă universitate de cercetare situată în Oxford, Anglia, și este cea mai veche universitate de limbă engleză din lume. Este alcătuită din 39 de colegii constitutive parțial autonome, șase săli private și o varietate de departamente academice care sunt împărțite în patru divizii: Științe umaniste, Științe matematice, fizice și ale vieții, Științe medicale și Științe sociale.

Lista cu 389 cursuri de licență și masterat de la University of Oxford - Catalogul cursurilor

Componența studenților din University of Oxford

• Official Guide for an Oxford Applicant: Undergraduate (1/3) – What Oxford is Like
  • Our student stories – finding a place
  • Aula Education: Anders' advice for Economics & Management students
  • I am African, and Oxford was for me: Oxford MBA
  • The Master of Public Policy at Oxford (MPP)
  • How has Oxford changed you?

University of Oxford

Studii persane și de Orientul Mijlociu MA (Hons)
55% 5% 0% £26500 177 Edinburgh În campus cu normă întreagă
Studii despre Orientul Mijlociu MA (Hons)