University of Oxford
Istoria științei, medicinei și tehnologiei MSc
University of Oxford - University of Oxford

**Nu, nu.

Acest curs specializat de un an oferă o serie de opțiuni în istoria științei, medicinei și tehnologiei. Vă puteți specializa în istoria științei și tehnologiei sau în istoria medicinei, deși granițele dintre aceste domenii sunt în mod deliberat permeabile.

Istoria științei, medicinii și tehnologiei este o disciplină cu tradiție în Oxford. R. T. Gunther și Charles Singer s-au numărat printre pionierii acestei discipline la începutul secolului al XX-lea, iar din anii 1920, Muzeul de Istorie a Științei găzduiește o colecție remarcabilă de instrumente științifice și o bibliotecă de specialitate. La începutul anilor 1970, crearea catedrei de istorie a științei și înființarea Wellcome Unit for the History of Medicine au conferit subiectului o forță suplimentară și au permis noi plecări importante. Centrul Oxford pentru Istoria Științei, Medicinei și Tehnologiei (HSMT) a fost creat în 2017 pentru a valorifica capacitatea de predare și de cercetare a numeroșilor istorici care lucrează la subiecte HSMT în cadrul unor proiecte cu sediul la Oxford și în diverse muzee, colegii și facultăți.

Expertiza cercetătorilor de la Oxford acoperă majoritatea domeniilor și perioadelor principale ale istoriei științei, medicinei și tehnologiei. Un program variat de seminarii, prelegeri și conferințe vă permite să obțineți cunoștințe despre subiecte care depășesc specialitatea aleasă și să vă întâlniți cu vizitatori din alte părți ale Marii Britanii și din străinătate.

• Curs de bază: Metode și teme în HSMT, predat în clase în timpul semestrului Michaelmas și consolidat prin prelegeri pe teme specifice.
  • Cursuri opționale: Două cursuri opționale avansate, predate, de obicei, în clase restrânse și, în principal, în timpul semestrului Hilary.
  • Proiect de cercetare: Veți lucra la proiectul dvs. de cercetare original pe tot parcursul anului, sub îndrumarea îndrumătorului dvs. și se așteaptă ca în vacanța de Paște să vă dedicați cercetării și scrierii arhivistice.

Dacă doriți să vă înscrieți la DPhil, veți fi încurajat să vă dezvoltați propunerea de doctorat în primele câteva luni ale cursului, astfel încât să fiți bine plasat pentru a depune o cerere de doctorat.

**Nu, nu.

Acest program de doi ani oferă o serie de opțiuni care se bazează pe expertiza comunității largi de cercetători de la Oxford care lucrează în istoria științei, medicinii și tehnologiei. Vă puteți specializa în istoria științei și tehnologiei sau în istoria medicinei, deși granițele dintre aceste domenii sunt în mod deliberat permeabile.

Cursul cuprinde un curs de bază obligatoriu, cursuri opționale și un proiect de cercetare.

• Curs de bază: Metode și teme în HSMT este predat în clase în timpul semestrului Michaelmas și consolidat prin prelegeri pe teme specifice.
  • Cursuri opționale: Veți urma patru cursuri opționale avansate, care se predau, de obicei, în clase mici și în principal în timpul semestrului Hilary din ambii ani. Exemple de cursuri opționale sunt prezentate pe pagina web a cursurilor de pe site-ul facultății (pentru mai multe detalii, consultați secțiunea Informații suplimentare și solicitări de informații). Vă rugăm să rețineți că este posibil ca nu toate disciplinele opționale enumerate să fie oferite în fiecare an, în funcție, în parte, de nivelul cererii studenților.
  • Proiect de cercetare: Veți lucra la proiectul dvs. de cercetare original pe parcursul ambilor ani, sub îndrumarea îndrumătorului dvs. și se așteaptă să vă dedicați vacanța de vară dintre cei doi ani și semestrul Michaelmas din al doilea an cercetării și scrierii arhivistice.

.

• (no subscore less than 6.0)
Obțineți sfaturi cu privire la ce cursuri fundamentale sunt cele mai potrivite pentru a studia în continuare la History of Science, Medicine and Technology, MSc, dacă nu îndepliniți cerințele minime în ceea ce privește scorul UCAS, A levels sau cerințele de limbă engleză.

.

Clasamentul University of Oxford în topurile din Marea Britanie și la nivel mondial.

Vezi toate cele 39 clasamente universitare pentru University of Oxford

Despre University of Oxford

Universitatea din Oxford este o prestigioasă universitate de cercetare situată în Oxford, Anglia, și este cea mai veche universitate de limbă engleză din lume. Este alcătuită din 39 de colegii constitutive parțial autonome, șase săli private și o varietate de departamente academice care sunt împărțite în patru divizii: Științe umaniste, Științe matematice, fizice și ale vieții, Științe medicale și Științe sociale.

Lista cu 389 cursuri de licență și masterat de la University of Oxford - Catalogul cursurilor

Componența studenților din University of Oxford

studenți:
absolvenți universitari:
:
  • Official Guide for an Oxford Applicant: Undergraduate (1/3) – What Oxford is Like
  • Our student stories – finding a place
  • Aula Education: Anders' advice for Economics & Management students
  • I am African, and Oxford was for me: Oxford MBA
  • The Master of Public Policy at Oxford (MPP)
  • How has Oxford changed you?

University of Oxford

MA
(University of Bristol)
- - - £25200 - Bristol În campus cu normă întreagă