University of Oxford
Istorie greacă și sau romană MPhil
University of Oxford - University of Oxford

**Nu, nu.

Masteratul de un an este un curs intensiv și de înaltă presiune conceput în primul rând pentru acei studenți care doresc să se pregătească pentru doctorat printr-un curs mai scurt decât MPhil de doi ani în Istoria Antică.

Pentru această diplomă, veți scrie o disertație și veți completa alte două opțiuni.

A. Opțiunea lingvistică

Competența în greacă veche și/sau latină fiind o cerință pentru lucrările de doctorat în Istoria antică, mulți studenți de la MSt aleg una dintre aceste limbi ca opțiune lingvistică: ambele sunt disponibile la nivel elementar și intermediar.

Pentru cei care au deja cunoștințe de greacă și latină, există posibilitatea de a dobândi una dintre principalele limbi de studiu în istoria antică, franceză, italiană sau germană; sau de a pune bazele unei alte limbi antice relevante pentru interesele lor, cum ar fi ebraica, aramaica sau coptă.

Predarea este asigurată sub forma unor cursuri universitare și/sau a unor meditații individuale sau în grupuri mici.

Opțiunea lingvistică este evaluată la sfârșitul anului printr-un examen scris.

B. A doua opțiune

A doua opțiune poate fi extrasă dintr-o listă de subiecte bazate pe metode și tehnici de cercetare, cum ar fi numismatică greacă sau romană, epigrafie greacă sau romană și papirologie documentară; sau dintr-o a doua listă de subiecte referitoare la perioade sau teme istorice specifice, printre care se numără istoria Greciei cca 650-479 î.Hr; Democrația ateniană în epoca clasică; Alexandru cel Mare și succesorii săi 336-301 î.Hr.; Istoria romană 146 î.Hr.-46 î.Hr.; Istoria romană 138-312 d.Hr.; Economia Imperiului Roman; Provinciile Imperiului Roman; Religiile grecești și/sau romane; Istoriografia greacă și/sau latină; Lumea lui Augustin. (Pentru întreaga listă, mult mai extinsă, consultați Manualul pentru absolvenți).

Cea de-a doua opțiune este evaluată printr-o pereche de eseuri trimise în prealabil.

**Nu, nu.

Acest MPhil de doi ani este cursul urmat de majoritatea studenților masteranzi în Istoria antică. Este o diplomă de pregătire intensivă în domeniul cercetării, concepută pentru a vă dota cu o serie de cunoștințe și abilități atât în istoria greacă și/sau romană; dar se va dovedi stimulant și plăcut și pentru cei al căror scop este pur și simplu de a-și aprofunda înțelegerea dezbaterilor și evoluțiilor actuale din istoria antică.

Ca parte a cursului, veți lua trei opțiuni.

Una dintre aceste opțiuni este o limbă. Competența în greacă veche și/sau latină fiind o cerință pentru lucrările de doctorat în istoria antică, mulți studenți la MPhil aleg una dintre aceste limbi ca opțiune lingvistică: ambele sunt disponibile la nivel elementar și intermediar. Pentru cei ale căror cunoștințe de greacă și latină sunt deja bune, există posibilitatea de a dobândi una dintre principalele limbi de studiu în istoria antică, franceză, italiană sau germană; sau de a pune bazele unei alte limbi antice relevante pentru interesele lor, cum ar fi ebraica, aramaica sau coptă.

Predarea limbilor străine este asigurată sub formă de cursuri și/sau de meditații individuale sau în grupuri mici.

Una dintre celelalte opțiuni este extrasă dintr-o listă de subiecte bazate pe metode și tehnici de studiu, cum ar fi numismatică greacă sau romană, epigrafie greacă sau romană și papirologie documentară. Cealaltă este aleasă dintr-o a doua listă de subiecte privind perioade sau teme istorice specifice. În cele din urmă, unii studenți profită de o dispoziție prin care dumneavoastră și îndrumătorul dumneavoastră pot dezvolta o opțiune personalizată într-un domeniu al istoriei antice care să fie în mod specific relevant pentru nevoile și interesele dumneavoastră. (Pentru întreaga listă, mult mai extinsă, consultați Manualul pentru absolvenți).

Predarea acestor opțiuni se va face prin cursuri, seminarii sau tutoriale, după caz.

.

• (no subscore less than 6.0)
Obțineți sfaturi cu privire la ce cursuri fundamentale sunt cele mai potrivite pentru a studia în continuare la Greek and or Roman History, MPhil, dacă nu îndepliniți cerințele minime în ceea ce privește scorul UCAS, A levels sau cerințele de limbă engleză.

.

Clasamentul University of Oxford în topurile din Marea Britanie și la nivel mondial.

Vezi toate cele 38 clasamente universitare pentru University of Oxford

Despre University of Oxford

Universitatea din Oxford este o prestigioasă universitate de cercetare situată în Oxford, Anglia, și este cea mai veche universitate de limbă engleză din lume. Este alcătuită din 39 de colegii constitutive parțial autonome, șase săli private și o varietate de departamente academice care sunt împărțite în patru divizii: Științe umaniste, Științe matematice, fizice și ale vieții, Științe medicale și Științe sociale.

Lista cu 389 cursuri de licență și masterat de la University of Oxford - Catalogul cursurilor

Componența studenților din University of Oxford

studenți:
absolvenți universitari:
:
  • Official Guide for an Oxford Applicant: Undergraduate (1/3) – What Oxford is Like
  • Our student stories – finding a place
  • Aula Education: Anders' advice for Economics & Management students
  • I am African, and Oxford was for me: Oxford MBA
  • The Master of Public Policy at Oxford (MPP)
  • How has Oxford changed you?

University of Oxford

Istoria artei și greacă MA (Hons)
86% 0% 0% £30160 194 St Andrews În campus cu normă întreagă
Istorie antică și greacă MA (Hons)