University of Oxford
Știința sănătății globale și epidemiologie MSc
University of Oxford - University of Oxford

.

Masteratul în știința sănătății globale și epidemiologie este un curs de un an, cu normă întreagă, care oferă o pregătire intensivă în epidemiologie și statistică pentru a le permite studenților să efectueze și să interpreteze studii de cercetare în domenii importante ale sănătății populației.

Masteratul este conceput pentru studenții care doresc să dezvolte cunoștințe și abilități pentru a înțelege povara globală și factorii determinanți majori ai bolilor prin aplicarea epidemiologiei și a metodelor de cercetare cantitative. Acesta oferă studenților oportunități pentru a-și dezvolta și îmbunătăți evaluarea critică și abilitățile de cercetare epidemiologică și îi pregătește pe studenți pentru o piesă majoră de cercetare în domeniul sănătății populației într-un mediu de clasă mondială.

Cursul își propune să ofere studenților cunoștințele și abilitățile necesare pentru:

• să înțeleagă povara globală și principalii factori determinanți ai bolii;
  • să descrie și să discute rolul și contribuția epidemiologiei la sănătate;
  • să evalueze, să analizeze și să interpreteze în mod critic studiile epidemiologice;
  • să selecteze, să conceapă și să dezvolte modele de studiu adecvate pentru cercetarea epidemiologică; și
  • să efectueze analize statistice adecvate ale datelor epidemiologice și ale datelor legate de sănătate.

Predarea se face pe parcursul primelor două semestre. Predarea se realizează printr-o serie de metode, inclusiv prelegeri, seminarii, ateliere, tutoriale, prezentări ale studenților, învățare și studiu autodirijat. Studenții vor beneficia de 15-20 de ore de învățare susținută pe săptămână și vor trebui să efectueze 20-25 de ore de învățare autodirijată pe săptămână.

Structura cursului

Module de bază

Primul semestru va consta într-o prezentare generală a poverii globale a bolilor și a conceptelor și considerațiilor fundamentale privind metodele și practicile de cercetare legate de sănătatea populației:

• Introducere în știința sănătății globale
  • Principii de epidemiologie
  • Principii de statistică
  • Etica cercetării internaționale

Module de opțiuni

În timpul celui de-al doilea semestru și până la două săptămâni în al treilea semestru, pe lângă o parte din conținutul continuu al modulelor obligatorii, studenții vor selecta patru dintre următoarele opt module opționale pentru continuarea studiului:

• Studii clinice și meta-analiză
  • Epidemiologia bolilor transmisibile
  • Epidemiologie genetică
  • Economia sănătății
  • Sănătatea mamei și a copilului
  • Boli netransmisibile
  • Epidemiologie nutrițională
  • Principii și aplicații ale științei datelor

Proiect de plasament și disertație

Al treilea semestru va implica un stagiu de cercetare de 12 săptămâni, cu un proiect care să reprezinte gama de subiecte abordate în cadrul cursului. Departamentul va avea o serie de proiecte din care va putea alege în fiecare an, găzduite de cadre didactice din cadrul și din afara departamentului, dar studenții pot, de asemenea, să își propună propriul proiect. Proiectul de cercetare va sta la baza unei disertații de 10.000 de cuvinte care va fi prezentată la mijlocul lunii august.

Clasi de masterat

Este programată o serie de "master-class-uri" periodice, în cadrul cărora cercetători de renume internațional în domeniul sănătății populației de la Oxford și din alte părți vor susține seminarii pe teme selectate. Aceste sesiuni se vor desfășura în afara structurii modulelor de bază și au scopul de a oferi studenților materiale stimulative pentru a integra gândirea și perspectivele privind sănătatea populației.

• (no subscore less than 6.0)
Obțineți sfaturi cu privire la ce cursuri fundamentale sunt cele mai potrivite pentru a studia în continuare la Global Health Science and Epidemiology, MSc, dacă nu îndepliniți cerințele minime în ceea ce privește scorul UCAS, A levels sau cerințele de limbă engleză.

.

Clasamentul University of Oxford în topurile din Marea Britanie și la nivel mondial.

Vezi toate cele 39 clasamente universitare pentru University of Oxford

Despre University of Oxford

Universitatea din Oxford este o prestigioasă universitate de cercetare situată în Oxford, Anglia, și este cea mai veche universitate de limbă engleză din lume. Este alcătuită din 39 de colegii constitutive parțial autonome, șase săli private și o varietate de departamente academice care sunt împărțite în patru divizii: Științe umaniste, Științe matematice, fizice și ale vieții, Științe medicale și Științe sociale.

Lista cu 389 cursuri de licență și masterat de la University of Oxford - Catalogul cursurilor

Componența studenților din University of Oxford

studenți:
absolvenți universitari:
:
  • Official Guide for an Oxford Applicant: Undergraduate (1/3) – What Oxford is Like
  • Our student stories – finding a place
  • Aula Education: Anders' advice for Economics & Management students
  • I am African, and Oxford was for me: Oxford MBA
  • The Master of Public Policy at Oxford (MPP)
  • How has Oxford changed you?

University of Oxford

(University of Bristol)
- - - - - Bristol În campus part-time
(Cardiff University)