University of Oxford
Asistență medicală bazată pe dovezi (Recenzii sistematice) MSc
University of Oxford - University of Oxford

.

Pentru profesioniștii din domeniul sănătății care doresc să înțeleagă importanța analizelor sistematice în domeniul sănătății, precum și abilitățile practice de a le efectua. Se oferă o formare în principiile fundamentale ale asistenței medicale bazate pe dovezi și ale proiectării cercetării, cu o formare mai specifică în ceea ce privește realizarea de analize sistematice de bază și mai complexe.

Acest curs este conceput pentru profesioniștii din domeniul sănătății și pentru cercetătorii care doresc să-și consolideze înțelegerea și capacitatea de a contextualiza, efectua și aplica în mod corespunzător revizuirile sistematice în cadrul serviciilor de sănătate.

Cursul își propune să ofere o formare structurată în proiectarea, realizarea și interpretarea unor analize sistematice de înaltă calitate în domeniul sănătății.

• să introducă conceptele și abilitățile de bază ale îngrijirii medicale bazate pe dovezi, inclusiv modul de formulare a unei întrebări de cercetare clinică, de căutare a dovezilor, de evaluare critică a dovezilor pentru a identifica sursele de părtinire și de aplicare a dovezilor în cadrul asistenței medicale
  • să descrie în detaliu diferite tipuri de metode de cercetare și să identifice punctele forte și punctele slabe ale diferitelor modele de studiu.

Studenții care participă la acest curs vor:

• învățați cum să concepeți un protocol de cercetare pentru o analiză sistematică
  • să dobândească o înțelegere mai detaliată a procesului implicat în realizarea unei revizuiri sistematice
  • să își dezvolte competențele necesare pentru a efectua, raporta și actualiza o analiză sistematică
  • să se familiarizeze cu tehnicile de bază și avansate de analiză a datelor cantitative ale unei revizuiri sistematice: meta-analiză, meta-regresie, meta-analiză de rețea, meta-analiză de diagnostic, meta-analiză de date individuale ale pacienților
  • să dobândească o înțelegere și motive pentru revizuiri sistematice mai complexe în domeniul sănătății, cum ar fi revizuirile realiste, revizuirile rapoartelor de studii clinice, revizuirile prognostice și meta-sinteza
  • explorați noi paradigme în revizuirile sistematice și sinteza probelor
  • să dobândească o pregătire suficientă pentru a efectua analize sistematice în mod independent.

În comparație cu Masteratul în Asistență medicală bazată pe dovezi, această diplomă se va potrivi celor care au un interes deosebit și o cerință de formare în ceea ce privește efectuarea de analize sistematice relevante pentru asistența medicală bazată pe dovezi.

Acesta este un curs comun oferit de Departamentul Nuffield de Științe ale îngrijirii primare a sănătății și de Departamentul pentru educație continuă. Programul lucrează în colaborare cu renumitul Centre for Evidence-Based Medicine din Oxford.

Acest curs are profesori și colaboratori care sunt lideri recunoscuți la nivel internațional în domeniul practicii bazate pe dovezi și al analizelor sistematice. Structura flexibilă a cursului a fost concepută pentru a se potrivi cu structura formării de specialitate și pentru a se adapta la alegerea studenților.

Predarea este adaptată pentru cei care au cunoștințe prealabile minime despre revizuirile sistematice și este asigurată de o echipă experimentată de tutori de la Universitatea din Oxford, care lucrează în mod activ pentru a avansa practica asistenței medicale bazate pe dovezi prin realizarea și diseminarea de revizuiri sistematice.

Structura cursului

Masteratul în Asistență medicală bazată pe dovezi (revizuiri sistematice) este un curs cu jumătate de normă. Există patru module obligatorii, două module opționale și o disertație, care va lua forma unei analize sistematice.

Module obligatorii:

• Practica asistenței medicale bazate pe dovezi
  • Recenzii sistematice
  • Revizuiri complexe
  • Meta-analiză

Modulele opționale disponibile în prezent (trebuie să se aleagă două):

• Introducere în proiectarea studiilor și metode de cercetare
  • Recenzii realiste și evaluare realistă
  • Statistici medicale esențiale
  • Recenzii sistematice calitative și cu metode mixte

.

• (no subscore less than 6.0)
Obțineți sfaturi cu privire la ce cursuri fundamentale sunt cele mai potrivite pentru a studia în continuare la Evidence Based Health Care (Systematic Reviews), MSc, dacă nu îndepliniți cerințele minime în ceea ce privește scorul UCAS, A levels sau cerințele de limbă engleză.

.

Clasamentul University of Oxford în topurile din Marea Britanie și la nivel mondial.

Vezi toate cele 39 clasamente universitare pentru University of Oxford

Despre University of Oxford

Universitatea din Oxford este o prestigioasă universitate de cercetare situată în Oxford, Anglia, și este cea mai veche universitate de limbă engleză din lume. Este alcătuită din 39 de colegii constitutive parțial autonome, șase săli private și o varietate de departamente academice care sunt împărțite în patru divizii: Științe umaniste, Științe matematice, fizice și ale vieții, Științe medicale și Științe sociale.

Lista cu 389 cursuri de licență și masterat de la University of Oxford - Catalogul cursurilor

Componența studenților din University of Oxford

studenți:
absolvenți universitari:
:
  • Official Guide for an Oxford Applicant: Undergraduate (1/3) – What Oxford is Like
  • Our student stories – finding a place
  • Aula Education: Anders' advice for Economics & Management students
  • I am African, and Oxford was for me: Oxford MBA
  • The Master of Public Policy at Oxford (MPP)
  • How has Oxford changed you?

University of Oxford

Sănătate și asistență socială MSc
(University of Huddersfield)
- - - £16500 - Huddersfield În campus cu normă întreagă