University of Oxford
Asistența medicală bazată pe dovezi (Statistică medicală) MSc
University of Oxford - University of Oxford

.

Acesta este un curs pentru profesioniștii din domeniul sănătății care doresc să își consolideze competențele statistice și capacitatea de a analiza date. Studenții vor căpăta încredere în realizarea metodelor care sunt utilizate pe scară largă în statistica medicală și în interpretarea rezultatelor pentru practica asistenței medicale bazate pe dovezi.

Acest curs este destinat medicilor, asistentelor medicale, farmaciștilor, moașelor și altor profesioniști din domeniul sănătății, care doresc să-și consolideze înțelegerea și abilitățile în domeniul statisticii medicale. Modulele de bază îi introduc pe studenți în metodele de cercetare observațională și de studii clinice. Modulele opționale le oferă studenților competențe în domenii de creștere, cum ar fi revizuirea sistematică, meta-analiza și epidemiologia big data, sau domenii de specialitate, cum ar fi informatica statistică, cercetarea în domeniul diagnosticării și al screeningului și altele.

Cursul își propune să ofere studenților o competență ridicată în ceea ce privește conceptele, metodele, terminologia și interpretarea statisticilor medicale și, prin urmare, să le îmbunătățească capacitatea de a efectua propriile cercetări și de a interpreta dovezile publicate.

Studenții ar trebui să obțină:

• competență în executarea și interpretarea tehnicilor statistice de bază utilizate de statisticienii medicali, în special cele utilizate în analizele multivariabile: regresie liniară multiplă, regresie logistică și modelare a supraviețuirii, planuri de analiză statistică și raportare statistică.
  • competență în executarea și interpretarea tehnicilor statistice de bază utilizate de statisticienii medicali în studiile clinice.
  • competență în executarea și interpretarea altor patru domenii, selectate de student din următoarele opțiuni: meta-analiză; revizuire sistematică; epidemiologie big data; calcul statistic; diagnostic și screening; design de studiu și metode de cercetare.
  • experiență practică, supervizată de un membru senior al echipei noastre de statistică medicală, de analiză sau meta-analiză a datelor din domeniul sănătății, pentru a aborda o întrebare din domeniul asistenței medicale bazate pe dovezi.

În comparație cu cursul principal EBHC, MSc in Evidence-Based Health Care, acesta se va potrivi celor care au cunoștințe statistice de bază și care acum caută o înțelegere mai profundă a unei baze mai largi de metode statistice.

Acesta este un curs comun oferit de Departamentul Nuffield de Științe ale îngrijirii primare a sănătății și de Departamentul pentru educație continuă. Programul lucrează în colaborare cu renumitul Centre for Evidence-Based Medicine din Oxford.

Acest curs are profesori și colaboratori care sunt lideri recunoscuți la nivel internațional în domeniul practicii și predării bazate pe dovezi. Structura flexibilă a cursului a fost concepută pentru a se potrivi cu structura formării de specialitate și pentru a permite alegerea studenților.

Predarea este adaptată pentru cei care nu sunt specialiști în statistică și este asigurată de o echipă experimentată de tutori de la Universitatea din Oxford, care fac legătura între disciplinele de statistică medicală și îngrijirea sănătății bazată pe dovezi.

Structura cursului

Masteratul în Asistență medicală bazată pe dovezi (Statistică medicală) este un curs cu jumătate de normă. Există două module obligatorii, patru module opționale (două trebuie să fie din grupa 1 și apoi fie unul din grupa 1 și unul din grupa 2, fie încă două din grupa 2) și o disertație.

Module obligatorii:

• Statistici medicale esențiale
  • Statistici pentru studii clinice

Module opționale disponibile în prezent - 1:

• Meta-analiză
  • Big Data Epidemiologie
  • Calcul statistic pentru cercetarea în domeniul sănătății
  • Reguli de predicție clinică

Module opționale disponibile în prezent - 2:

• Introducere în proiectarea studiilor și metode de cercetare
  • Recenzii sistematice sau recenzii complexe
  • Diagnostic și screening bazat pe dovezi

.

• (no subscore less than 6.0)
Obțineți sfaturi cu privire la ce cursuri fundamentale sunt cele mai potrivite pentru a studia în continuare la Evidence Based Health Care (Medical Statistics), MSc, dacă nu îndepliniți cerințele minime în ceea ce privește scorul UCAS, A levels sau cerințele de limbă engleză.

.

Clasamentul University of Oxford în topurile din Marea Britanie și la nivel mondial.

Vezi toate cele 39 clasamente universitare pentru University of Oxford

Despre University of Oxford

Universitatea din Oxford este o prestigioasă universitate de cercetare situată în Oxford, Anglia, și este cea mai veche universitate de limbă engleză din lume. Este alcătuită din 39 de colegii constitutive parțial autonome, șase săli private și o varietate de departamente academice care sunt împărțite în patru divizii: Științe umaniste, Științe matematice, fizice și ale vieții, Științe medicale și Științe sociale.

Lista cu 389 cursuri de licență și masterat de la University of Oxford - Catalogul cursurilor

Componența studenților din University of Oxford

• Official Guide for an Oxford Applicant: Undergraduate (1/3) – What Oxford is Like
  • Our student stories – finding a place
  • Aula Education: Anders' advice for Economics & Management students
  • I am African, and Oxford was for me: Oxford MBA
  • The Master of Public Policy at Oxford (MPP)
  • How has Oxford changed you?

University of Oxford

Matematică, cercetare operațională și statistică cu un an de studiu în străinătate MMORS
- - - £25450 £28200 - Cardiff În campus cu normă întreagă
Matematică cu statistică Msci (Hons)