University of Oxford
Lingvistică aplicată pentru predarea limbilor străine MSc
University of Oxford - University of Oxford

.

Masteratul de Lingvistică aplicată pentru predarea limbilor străine este o diplomă care se adresează profesioniștilor din domeniul TESOL (Teaching English to Speakers of Other Languages) sau al limbilor străine moderne. Acesta este predat în principal prin intermediul învățământului la distanță/online. Acest curs inovator de doi ani cu jumătate de normă oferă o introducere de ultimă oră în cunoștințele lingvistice și pedagogice necesare pentru predarea limbilor străine.

În timp ce conceptele abordate în cadrul cursului pot fi aplicate la toate limbile în majoritatea contextelor, studenții au o mare oportunitate de a se specializa în predarea limbii engleze în mediul universitar.

Este un curs cu rezidență redusă, caracterizat printr-o interacțiune și un feedback online intens, folosind o serie de mijloace de comunicare. Formatul său de predare în grupuri mici urmărește tradiția Oxford de a cere mult de la studenți și de a le oferi mult în schimb.

Cursul este predat pe parcursul a doi ani universitari, precedat de un modul de inițiere de o săptămână la Oxford. Numărul de participanți la curs este redus, pentru a asigura calitatea predării și a învățării.

Cursul constă în șase module cu evaluare sumativă, două în semestrul 1 și unul în semestrul 2 al fiecărui an, și o disertație de 15 000-20 000 de cuvinte prezentată la sfârșitul cursului. Începând cu semestrul 3 al primului an de curs, studenții lucrează la proiectele lor de disertație sub supravegherea unui membru al grupului de cercetare în lingvistică aplicată.

În plus față de aceste module cu evaluare sumară, studenții urmează un modul cu evaluare formativă privind metodele de cercetare în semestrul 2 al primului an, pentru a-i pregăti pentru proiectele de disertație. În cadrul modulului de inițiere, scrierea academică a studenților este, de asemenea, evaluată formativ.

Se așteaptă ca studenții să petreacă până la 20 de ore pe săptămână la acest curs în timpul semestrului, participând la lecturi independente, discuții online, lucru în grup, ascultând webinarii și scriind lucrări de analiză și reflecție.

Cursul constă în următoarele module:

• Inițiere (modul rezidențial evaluat formativ)
  • Vocabular de învățare și predare
  • Materiale și evaluare în predarea limbilor străine
  • Sociolingvistică și predarea limbilor străine
  • Diferențe individuale și de grup în predarea limbilor străine
  • Procesele de ascultare și citire în învățarea limbilor străine
  • Dezvoltarea vorbirii și scrierii într-o a doua limbă
  • Metode de cercetare (modul cu evaluare formativă)
  • Disertație.

În plus, studenții au acces la cursuri înregistrate de la modulele de absolvire ale departamentului privind metodele de cercetare în educație și statistică. Acestea sunt neobligatorii și neevaluate.

În calitate de student cu jumătate de normă, vi se va cere să participați la cursuri săptămânale online, seminarii și alte sarcini academice în timpul semestrului. Cu excepția modulului de inițiere, toate lucrările de curs sunt livrate într-un format asincron. Materialele sunt puse la dispoziție în mediul virtual de învățare al Universității cu două săptămâni înainte de data preconizată de finalizare a activităților asociate. Prin urmare, există flexibilitate în ceea ce privește datele și modelul de participare în fiecare săptămână pentru a se potrivi cu programul dumneavoastră de lucru. Va fi necesară participarea, fie în persoană, fie online, la un modul de inițiere de o săptămână, care are loc înainte de începerea cursului, de obicei la sfârșitul lunii august. Întâlnirile de supervizare pentru proiectul de disertație au loc în persoană sau online, în funcție de circumstanțe.

• (no subscore less than 6.0)
Obțineți sfaturi cu privire la ce cursuri fundamentale sunt cele mai potrivite pentru a studia în continuare la Applied Linguistics for Language Teaching, MSc, dacă nu îndepliniți cerințele minime în ceea ce privește scorul UCAS, A levels sau cerințele de limbă engleză.

.

Clasamentul University of Oxford în topurile din Marea Britanie și la nivel mondial.

Vezi toate cele 39 clasamente universitare pentru University of Oxford

Despre University of Oxford

Universitatea din Oxford este o prestigioasă universitate de cercetare situată în Oxford, Anglia, și este cea mai veche universitate de limbă engleză din lume. Este alcătuită din 39 de colegii constitutive parțial autonome, șase săli private și o varietate de departamente academice care sunt împărțite în patru divizii: Științe umaniste, Științe matematice, fizice și ale vieții, Științe medicale și Științe sociale.

Lista cu 389 cursuri de licență și masterat de la University of Oxford - Catalogul cursurilor

Componența studenților din University of Oxford

• Official Guide for an Oxford Applicant: Undergraduate (1/3) – What Oxford is Like
  • Our student stories – finding a place
  • Aula Education: Anders' advice for Economics & Management students
  • I am African, and Oxford was for me: Oxford MBA
  • The Master of Public Policy at Oxford (MPP)
  • How has Oxford changed you?

University of Oxford

Spaniolă și lingvistică MA (Hons)
62% 5% 0% £26500 180 Edinburgh În campus cu normă întreagă
Limbă și lingvistică MA (Hons)