University of Leeds
Arabă și rusă A BA (Hons)
University of Leeds - University of Leeds

Mai jos puteți vedea recenzii pentru cursuri de la 10 absolvenți de Arabic and Russian A BA (Hons) și pentru alte cursuri de Studii slave de la University of Leeds pentru fiecare dintre întrebările din chestionar, comparate cu media pentru toate cursurile de licență din UK pentru Studii slave.

Pe baza datelor provenite în principal de la studenți licențiați

Salariul absolvenților de limbi străine și studii regionale

Important: Datele salariale de mai jos nu sunt specifice fiecărui curs, ci conțin date despre toți studenții de Studii slave la universitate. Dată fiind metodologia de colectare a datelor, informațiile salariale se bazează în principal pe datele studenților licențiați.

Interval de 25-75 procente £22000 - £30000 £22500 - £32000 £25000 - £41000

Nivelul de salarizare al tuturor absolvenților de limbi străine și studii regionale din Marea Britanie (în principal licențiați)

Interval de 25-75 procente £23000 - £30944 £17599 - £31901 £21366 - £41435

În această diplomă variată de cinci ani, veți învăța două limbi mondiale majore și vă veți aprofunda înțelegerea lumii moderne prin explorarea istoriei și a culturilor națiunilor care le vorbesc. Veți petrece un an într-o țară vorbitoare de limbă arabă și un altul într-o țară vorbitoare de limbă rusă, îmbunătățindu-vă cunoștințele lingvistice și dobândind o experiență de primă mână a acestor culturi și societăți pentru a vă îmbogăți înțelegerea acestor țări fascinante.

Veți deveni expert în limba arabă, dezvoltând în același timp înțelegerea contextelor culturale, religioase și istorice care au modelat Orientul Mijlociu și Africa de Nord. Veți învăța, de asemenea, despre problemele contemporane relevante din aceste regiuni și veți explora teme precum identitatea culturală, sexualitatea, genul și rasa.

Dacă aveți un nivel A-level de rusă sau echivalent, această diplomă vă va oferi posibilitatea de a vă dezvolta cunoștințele. Cu aproximativ 170 de milioane de vorbitori nativi și zeci de milioane care o vorbesc ca a doua limbă, rusa este o lingua franca nu numai în Federația Rusă, ci și în multe părți din Europa de Est, Asia Centrală și în comunitățile diasporei din întreaga lume.

Răspunsul global la invazia pe scară largă a Rusiei în Ucraina va necesita persoane talentate, capabile să dea dovadă de competențe lingvistice și interculturale. Cursul nostru vă va dota cu capacitatea de a naviga cu încredere în acest mediu provocator.

Școala de Limbi, Culturi și Societăți de la Leeds este un loc interesant pentru experiența dumneavoastră de licență. Comunitatea noastră internațională diversă de studenți și personal, societățile conduse de studenți și sprijinul pastoral excepțional creează o atmosferă prietenoasă și dinamică pentru toți studenții noștri.

Exemplul de mai jos se bazează pe toți absolvenții de Arabic and Russian A BA (Hons) la University of Leeds

25% Ocupații elementare
15% Ocupații în domeniul serviciilor pentru clienți
10% Profesioniști în afaceri, cercetare și administrație
10% Ocupații artistice, literare și mediatice
5% Ocupații în domeniul vânzărilor
5% Profesioniști în domeniul finanțelor
5% Profesioniști asociați în știință, inginerie și tehnologie
5% Ocupații în domeniul vânzărilor
5% Profesioniști în domeniul învățământului
5% Profesioniști asociați în știință, inginerie și tehnologie

Tariful UCAS al studenților acceptați la Studii slave

Cerințe de calificare

32 - 48 puncte UCAS Tariff

ABB în 3 A-levels care să includă Chimie sau Biologie și o altă disciplină științifică, plus nota A la EPQ. Componentele practice de științe trebuie să fie promovate, dacă este cazul.

35 în total, inclusiv 5 la nivel superior la matematică și fizică

Un minim de 5H cu 3 la H2 ȘI 2 la H3 SAU AABB, inclusiv un minim de H3 sau BB la două materii de științe sau matematică. Notele din cadrul benzii B trebuie să fie la B2 sau mai sus. O în engleză, matematică și fie în chimie, fie în biologie.

Inclusiv limba franceză dacă se ia. Nu este necesară nicio calificare lingvistică pentru calea pentru începători.

Minim 3 A Levels cu BBB - cel puțin 2 dintre disciplinele de știință sau matematică. Pentru a fi luat în considerare pentru intrarea în anul al doilea, minimum 3 A Levels la ABB, cu AB la 2 materii de știință sau matematică (inclusiv materia (materiile) nominalizată (nominalizate) pentru onoruri - A în materie pentru Single Honours sau AB în materie pentru Joint Honours). De asemenea, este necesar: GCSE la C sau mai sus în limba engleză sau limba engleză, matematică și fie în chimie, fie în biologie sau în științe cu dublă atribuire.

Cerințe privind limba engleză

Nivel Detalii suplimentare
IELTS (Academic) 7

7 la general, cu niciuna dintre componente mai mică de 6,5.

Obțineți sfaturi cu privire la ce cursuri fundamentale sunt cele mai potrivite pentru a studia în continuare la Arabic and Russian A, BA (Hons), dacă nu îndepliniți cerințele minime în ceea ce privește scorul UCAS, A levels sau cerințele de limbă engleză.

Clasamentul University of Leeds în topurile din Marea Britanie și la nivel mondial.

Vezi toate cele 33 clasamente universitare pentru University of Leeds

Despre University of Leeds

Universitatea din Leeds este o universitate de cercetare finanțată de guvern, cu sediul în Leeds, West Yorkshire, Anglia. Campusul principal este situat la aproximativ o milă la nord de centrul orașului Leeds și este, de asemenea, aproape de cartierele populare pentru studenți Hyde Park, Woodhouse și Headingley.

Lista cu 368 cursuri de licență și masterat de la University of Leeds - Catalogul cursurilor

Componența studenților din University of Leeds

• Being a Postgraduate International Student at the University of Leeds
  • Study a PhD in the UK as an International Student at Leeds