University of Kent
Lingvistică experimentală și teoretică MA
University of Kent - University of Kent

Masteratul în Lingvistică experimentală și teoretică de la Kent oferă o oportunitate excelentă de a explora spectrul larg al lingvisticii și al sub-disciplinelor sale.

Vizualizare generală

Programul este conceput pentru absolvenții cu experiență în domeniul limbilor și în domenii conexe (de exemplu, engleză, limbi moderne sau clasice, lingvistică, psihologie, antropologie), care doresc să exploreze în profunzime teoria și metodologia lingvisticii, de la studiul sunetului (fonetică și fonologie) la studiul cuvintelor (morfologie), al propozițiilor (sintaxă) și al semnificației (semantică și pragmatică). Acesta se bazează pe expertiza considerabilă a personalului din cadrul Departamentului de limbă și lingvistică engleză.

Studenții aleg câte patru module în fiecare dintre trimestrele de toamnă și primăvară, inclusiv modulele de bază privind sunetele, structura și semnificația, completate cu opțiuni privind, de exemplu, psiholingvistica, achiziția limbilor, învățarea și predarea limbilor străine, sociolingvistica și stilistica, care le permit studenților să își dezvolte domeniile de interes și să se implice în aspecte ale disciplinei alese care sunt informate de cele mai recente cercetări și burse. Apoi, în timpul verii, aceștia finalizează o disertație de cercetare de până la 15 000 de cuvinte.

Programul este ideal pentru cei care au un interes deosebit pentru limbaj în sensul cel mai larg al cuvântului și sunt dispuși să exploreze în mod critic teoriile limbajului. Programul oferă, de asemenea, o tranziție ușoară către doctorat pentru cei care doresc să își continue studiile.

• All Degrees
Obțineți sfaturi cu privire la ce cursuri fundamentale sunt cele mai potrivite pentru a studia în continuare la Experimental and Theoretical Linguistics, MA, dacă nu îndepliniți cerințele minime în ceea ce privește scorul UCAS, A levels sau cerințele de limbă engleză.

O diplomă cu onoruri de clasa a doua (2,2 sau mai mult) sau echivalentă într-un domeniu relevant.

Candidații internaționali a căror limbă maternă nu este engleza trebuie să aibă un IELTS general de 7,0 cu cel puțin 6,5 pentru fiecare componentă.

Universitatea va lua în considerare cererile de la studenți care oferă o gamă largă de calificări. Studenții care oferă calificări alternative ar trebui să ne contacteze pentru sfaturi suplimentare.

Clasamentul University of Kent în topurile din Marea Britanie și la nivel mondial.

Vezi toate cele 24 clasamente universitare pentru University of Kent

Despre University of Kent

Universitatea din Kent este o universitate de cercetare finanțată din fonduri publice, situată în Kent, Anglia. Campusul principal al universității este situat la nord de Canterbury, în timp ce celelalte campusuri ale acesteia se găsesc în Medway și Tonbridge, în Kent. În plus, universitatea operează centre postuniversitare în Bruxelles, Atena, Roma și Paris.

Lista cu 390 cursuri de licență și masterat de la University of Kent - Catalogul cursurilor

Componența studenților din University of Kent

• Student Life | University of Kent
  • Hear from an Indian Student | University of Kent