University of Kent
Arhitectură - ARB/RIBA Partea 2 - MArch MArch Studies
University of Kent - University of Kent

Arhitecții și proiectanții mediului înconjurător sunt forța motrice din spatele proiectării și dezvoltării mediului nostru construit. Fie că proiectează clădiri noi, fie că dau o nouă viață celor existente, fie că dezvoltă spații urbane, peisaje sau interioare contemporane, arhitecții au o influență profundă asupra tuturor vieților noastre.

Programul nostru de arhitectură MArch este validat de Institutul Regal al Arhitecților Britanici (RIBA). Premiul este, de asemenea, prescris de Consiliul de înregistrare a arhitecților (ARB) ca oferind scutire de la partea 2 a examenelor lor profesionale.

Absolvenții programului MArch pot susține examenul ARB/RIBA Part 3 după ce au acumulat o experiență de lucru la birou de minimum 24 de luni, dintre care 12 luni trebuie să fie în Regatul Unit.

Acesta este un program profesional de licență cu normă întreagă de doi ani (cunoscut sub numele de Etapa 4 și Etapa 5), axat pe proiectarea arhitecturală. Acesta formează a doua parte a continuumului tradițional de cinci ani al învățământului profesional de licență în arhitectură din Regatul Unit. Pentru absolvenții cu scutirile necesare la examenele profesionale, acesta conduce spre înregistrarea în Marea Britanie ca "arhitect".

Veți studia module care acoperă designul, tehnologia, capacitatea de inserție profesională și contextul cultural. Acestea pun un accent proeminent pe abilitățile dumneavoastră de proiectare, dezvoltând în același timp înțelegerea sustenabilității, gândirea critică și practica profesională.

Predarea se face prin intermediul unui sistem de unități și implică, în general, un proiect ipotetic de proiectare. Lucrați cu un amestec de studenți din etapele 4 și 5 și învățați printr-un proces iterativ, facilitat de seminarii, tutoriale și învățare de la egal la egal. Modulele suplimentare de curs și seminar acoperă tehnologia, contextul cultural, disertația și capacitatea de angajare.

Aveți posibilitatea de a face un stagiu de practică sau de a studia în străinătate pentru un semestru în al doilea an. Destinațiile de studiu anterioare au inclus:

Virginia Tech (US)

École Nationale Supérieure d'Architecture et de Paysage de Lille.

Evaluarea se face printr-o varietate de metode, inclusiv un portofoliu de desene, modele și artefacte, un studiu de caz scris, un eseu, bloguri de reflecție, prezentare orală și disertație.

• All Degrees
Obțineți sfaturi cu privire la ce cursuri fundamentale sunt cele mai potrivite pentru a studia în continuare la Architecture - ARB/RIBA Part 2 - MArch, MArch Studies, dacă nu îndepliniți cerințele minime în ceea ce privește scorul UCAS, A levels sau cerințele de limbă engleză.

Studenți din țară/UE

Universitatea va lua în considerare aplicațiile studenților care oferă o gamă largă de calificări, cerințele tipice sunt enumerate mai jos, studenții care oferă calificări alternative ar trebui să contacteze Biroul de admitere pentru sfaturi suplimentare. Nu este posibil să se ofere locuri tuturor studenților care îndeplinesc această ofertă tipică/cerință minimă.

Pentru a fi eligibil pentru a studia în cadrul programului MArch, veți avea nevoie de o diplomă de licență în arhitectură, cu o clasificare de 2:1 sau de clasa întâi (sau un GPA sau un grad echivalent), cu un portofoliu de design demonstrat. Transcrierea candidatului de succes ar trebui să indice o notă sau o notă în ultimul an de proiectare, sau un proiect final de proiectare, în intervalul 2.1 (60% sau mai mult, sau GPA sau grad echivalent).

De asemenea, candidații vor avea nevoie de o experiență de cel puțin șase luni în domeniul arhitecturii.

În mod tradițional, studenții care intră în MArch cu o primă diplomă care oferă o scutire de la ARB/RIBA Partea 1 absolvă cu acordarea de MArch (cu scutire ARB și RIBA Partea 2).

Participanții internaționali care nu beneficiază de scutirea ARB/RIBA Partea 1 (sau care beneficiază de scutirea RIBA, dar nu și de scutirea ARB Partea 1) se vor califica, de asemenea, pentru același premiu.

. noi nu organizăm acest lucru și nu putem garanta succesul, dar vom oferi sfaturi studenților înscriși la MArch înainte de abordarea directă a ARB.

Acest lucru poate fi avantajos pentru studenții care doresc în mod special un premiu MArch cu RIBA Pt 2 scutire, deoarece obținerea cu succes a ARB Part 1 direct de la ARB înainte de absolvire ar absolvi cu premiul de MArch (cu ARB & RIBA Part 2 scutire).

Absolvenții MArch fără ARB Pt 1 sau fără o calificare care să le ofere o scutire, vor trebui să obțină atât partea 1, cât și partea 3 recunoscute de ARB înainte de a se putea înscrie la ARB pentru a fi înregistrați în Regatul Unit ca "arhitect".

**.

Clasamentul University of Kent în topurile din Marea Britanie și la nivel mondial.

Vezi toate cele 26 clasamente universitare pentru University of Kent

Despre University of Kent

Universitatea din Kent este o universitate de cercetare finanțată din fonduri publice, situată în Kent, Anglia. Campusul principal al universității este situat la nord de Canterbury, în timp ce celelalte campusuri ale acesteia se găsesc în Medway și Tonbridge, în Kent. În plus, universitatea operează centre postuniversitare în Bruxelles, Atena, Roma și Paris.

Lista cu 390 cursuri de licență și masterat de la University of Kent - Catalogul cursurilor

Componența studenților din University of Kent

• Student Life | University of Kent
  • Why Kent | International students | University of Kent