University of Chester
Certificat postuniversitar de traumă psihologică PgCert
University of Chester - University of Chester

Trauma psihologică este un domeniu în creștere de interes atât academic, cât și profesional. Există o recunoaștere din ce în ce mai mare a faptului că o mare varietate de ocupații și profesii lucrează zilnic cu populații traumatizate.

Prezentare generală a cursului

O înțelegere a nevoilor și a ceea ce poate fi identificat ca fiind cele mai bune practici în ceea ce privește lucrul cu persoanele traumatizate poate îmbunătăți considerabil implicarea și recuperarea unei persoane.

Filozofia care stă la baza cursului este o viziune holistică incluzivă a traumei, concentrându-se pe contribuțiile viziunilor neurologice, psihologice și sociologice ale traumei psihologice.

Cursul vă permite să dobândiți o serie de competențe transferabile, încurajându-vă în același timp să explorați o serie de concepte teoretice și să le aplicați la traume psihologice în mediul real.

De ce să studiezi acest curs cu noi?

Programul este conceput pentru:

• Oferiți un cadru intelectual în care să vă puteți dezvolta o înțelegere a răspunsului adecvat la trauma psihologică și să vă îmbunătățiți abilitățile analitice.
  • Examinați în mod critic cercetările actuale legate de stresul posttraumatic, tulburarea de stres posttraumatic și disocierea
  • Explorați gama de abordări terapeutice pentru a lucra cu trauma psihologică și înțelegerea actuală a effectivității acestor abordări
  • Dezvoltarea abilităților de gestionare a incidentelor traumatice și a organizațiilor de intervenție
  • Examinați modelele de gestionare a incidentelor traumatice și differentele contexte în care acestea se pot aplica

Certificatul postuniversitar în traume psihologice își propune să vă îmbunătățească cunoștințele și abilitățile critice pentru a înțelege cum să lucrați cu cei care au suferit traume psihologice.

Ce veți învăța la acest curs?

Certificatul postuniversitar în traume psihologice cuprinde trei module de 20 de credite, după cum urmează:

• Gestionarea incidentelor traumatice,
  • Stresul posttraumatic,
  • Răspunsul la traume psihologice: Perspective terapeutice.

Acest program de studii se desfășoară cu jumătate de normă, pe parcursul unui an. Predarea se face sub forma unor sesiuni interactive, discuții în grup, exerciții experiențiale, prezentări de cazuri și simulări. Modulele sunt livrate în blocuri.

Metode de predare

Programele noastre cu predare au conceput un orar "mixt". Acest lucru înseamnă că studenții vor avea parte de predare și învățare asincronă și live online (sincronă). Predarea sincronă este învățarea care este oferită într-un anumit loc online, la o anumită oră, tuturor studenților dintr-un modul. Predarea sincronă le oferă studenților un feedback imediat din partea lectorului și/sau a colegilor de curs. Predarea asincronă reprezintă învățarea care este oferită studenților și accesată atunci când aceștia doresc. Livrarea asincronă permite studenților să își adapteze singuri ritmul de învățare și să acceseze resursele și sprijinul în funcție de necesități.

Sarcinile de evaluare le cer frecvent elevilor să analizeze modul în care teoria și dovezile sunt aplicabile la exemple din lumea reală. Acestea pot fi bazate pe scenarii, reflexive sau mai mult discursive. Studenții vor avea ocazia să se angajeze în oportunități de evaluare formativă care dezvoltă înțelegerea, cunoștințele și conștientizarea (dar care nu contribuie la nota modulului) în pregătirea sarcinilor de evaluare sumativă (cele care contribuie la nota generală a modulului).

• All Degrees
Obțineți sfaturi cu privire la ce cursuri fundamentale sunt cele mai potrivite pentru a studia în continuare la Psychological Trauma Postgraduate Certificate, PgCert, dacă nu îndepliniți cerințele minime în ceea ce privește scorul UCAS, A levels sau cerințele de limbă engleză.

O diplomă cu onoruri bune în orice disciplină sau echivalentă și experiență relevantă de lucru în fiecare domeniu al traumatologiei psihologice. Procesul de aplicare poate include un interviu.

Clasamentul University of Chester în topurile din Marea Britanie și la nivel mondial.

Vezi toate cele 13 clasamente universitare pentru University of Chester

Despre University of Chester

Universitatea din Chester, după cum sugerează și numele, este o universitate situată în Chester. Universitatea este în mod oficial afiliată la credința creștină, dar în declarația de misiune a acesteia se precizează clar că studenții de toate credințele sau fără credință sunt bineveniți la universitatea lor. Chester funcționează dintr-un total de șase campusuri, dintre care cinci se află în Chester, iar celălalt în Warrington, clădirea principală a campusului fiind cunoscută sub numele de Parkgate Road Campus.

Lista cu 330 cursuri de licență și masterat de la University of Chester - Catalogul cursurilor

Componența studenților din University of Chester

• Student Life - University of Chester
  • A City for Students: Behind the Photoshoot