University of Bedfordshire
University of Bedfordshire - University of Bedfordshire

Sunteți un student de licență în domeniul dansului sau al artelor spectacolului care visează să își ducă performanța profesională și practica creativă la nivelul următor? Atunci acest program bazat pe performanță este conceput cu tine în minte. Acest curs excepțional vă va îmbunătăți abilitățile în contexte artistice, academice, educaționale și comunitare, oferindu-vă oportunitatea de a practica performanța de repertoriu la nivel profesional, împreună cu calitatea de membru al The Ensemble, compania noastră de dans universitar postuniversitar. Programul oferă, de asemenea, o perspectivă cu adevărat globală, cu studenți și coregrafi din întreaga lume care aduc o bogăție de idei și diversitate. Accentul este pus pe sănătatea minții și a corpului prin practica dansului și include dans contemporan, yoga, improvizație, stiluri de fuziune și știința dansului. Puteți alege o disertație scrisă sau un proiect de cercetare practică în domeniul performanței, coregrafiei, filmării de dans, predării/pedagogiei sau performanței experimentale.

Sunt disponibile calificări intermediare:

Certificat postuniversitar - 60 de credite la nivel de master

Diplomă postuniversitară - 120 de credite la nivel de master

De ce să alegi acest curs?

• Dobândiți abilități practice, profesionale și teoretice de nivel înalt în domeniul performanței și/sau al practicii coregrafice
  • Lucrați cu o echipă dinamică și experimentată de tutori cu experiență semnificativă la nivel internațional ca academicieni, cercetători conduși de practică și artiști de dans
  • Printre coregrafii noștri recenți se numără Julia Cheng, Urja Desai Thakore, Sung Im Her, Annie Lok, Simonetta Alessandri, Colin Poole și Tim Casson
  • Beneficiați de facilități de nivel profesional, inclusiv patru studiouri de dans, un teatru studio de 80 de locuri și un teatru de 300 de locuri pe scena principală
  • Vă veți dezvolta rețeaua profesională prin intermediul relațiilor noastre existente cu organizații cheie, cum ar fi Arts Council England; Youth Dance England; agenții de dans și organizații de dezvoltare; locuri de spectacol; companii de dans profesionale; artiști independenți; organizații artistice comunitare; colegii și școli
  • Absolvenții noștri pot fi găsiți lucrând în Marea Britanie și la nivel internațional, în domenii precum: artist de dans sau coregraf independent; educație sau medii comunitare mai largi; industria filmului/video; și sectorul comercial.
  • Printre absolvenții noștri se numără Hayley Lemon, artist profesor la Dance East; Katie Boag și Ash Goosey, coregrafi independenți pentru proiecte ale Consiliului Artelor; Emma Bouch, artist principal la NK Dance; și Katie Bateman, dansatoare/entertainer pe croazierele Disney.

• Foundation / Pathway Courses

Pentru informații privind finanțarea postuniversitară, vă rugăm să vizitați: https://www.beds.ac.uk/howtoapply/postgraduatestudy/postgraduate-fees-and-funding
Obțineți sfaturi cu privire la ce cursuri fundamentale sunt cele mai potrivite pentru a studia în continuare la Dance Performance and Choreography, MA, dacă nu îndepliniți cerințele minime în ceea ce privește scorul UCAS, A levels sau cerințele de limbă engleză.

O diplomă cu onoruri bune sau echivalent

Candidații vor fi invitați la audiții și interviuri pentru a face dovada cunoștințelor practice de dans. De asemenea, veți discuta de ce considerați că acest curs este o alegere potrivită care vă va permite să vă dezvoltați cunoștințele, abilitățile și înțelegerea în domeniul dansului.

Veți fi evaluat nu numai în legătură cu cunoștințele practice actuale despre dans, ci și în legătură cu capacitatea dumneavoastră de a formula obiective care să corespundă abilităților dumneavoastră și cu înțelegerea modului în care acest curs vă va ajuta să vă atingeți obiectivele.

Nu evaluăm condiția fizică, forța, flexibilitatea sau alte atribute fizice ca parte a criteriilor de admitere, dar ar trebui să luați în considerare cerințele fizice ale unităților de bază în tehnica și performanța dansului și improvizația și compoziția pentru a decide dacă acest curs vă oferă cea mai bună oportunitate de a obține rezultate în acest domeniu.

În cazul în care nu vă puteți prezenta personal pentru audiție și interviu, puteți trimite un portofoliu digital și puteți fi intervievat prin telefon.

De asemenea, vă informăm că, pentru a beneficia de toate oportunitățile disponibile prin intermediul studiilor, este posibil să vi se recomande să vă supuneți unei verificări DBS (Disclosure and Barring Service).

Clasamentul University of Bedfordshire în topurile din Marea Britanie și la nivel mondial.

Vezi toate cele 16 clasamente universitare pentru University of Bedfordshire

Despre University of Bedfordshire

Universitatea din Bedfordshire este o universitate finanțată din fonduri publice situată în Bedfordshire și Buckinghamshire, Anglia. Unul dintre campusurile principale, cel din Luton, găzduiește școlile de afaceri, media, artă și design, științe, informatică, drept, psihologie și științe sociale ale universității. Campusul din Bedford se află la doar douăzeci de minute de mers pe jos de centrul orașului și găzduiește școlile de învățământ primar, învățământ secundar, educație fizică, științe ale sportului și exercițiilor fizice și turism.

Lista cu 306 cursuri de licență și masterat de la University of Bedfordshire - Catalogul cursurilor

Componența studenților din University of Bedfordshire

• Help and advice: Student life
  • Bethany's journey through Science