University of Bedfordshire
Lingvistică aplicată (predarea limbii engleze ca limbă străină) MA
University of Bedfordshire - University of Bedfordshire

Masteratul în Lingvistică Aplicată (TESOL) oferă o calificare profesională de nivel avansat pentru profesorii de limba engleză practicanți și aspiranți, dar și pentru cei care elaborează materiale, scriu lucrări de evaluare și de examinare/test și pentru cercetătorii în domeniul lingvisticii aplicate.

Vă veți concentra pe domenii precum relația dintre lingvistică și învățarea celei de-a doua limbi, metodologia și tehnicile de predare a limbilor străine, precum și adecvarea și dezvoltarea de materiale pentru predarea și învățarea limbilor străine. Veți examina, de asemenea, diverse probleme actuale în domeniul ELT și veți avea ocazia de a realiza o cercetare individuală majoră pe un subiect de interes pentru dumneavoastră.

Acest curs se adresează celor care doresc să devină profesori de limba engleză, care sunt vorbitori nativi sau non-nativi cu un nivel ridicat de limbă engleză. Acesta vă va oferi formare și dezvoltare profesională, deoarece include practică de predare observată și evaluată. Finalizarea cu succes a cursului va însemna că veți obține statutul Q de predare a limbii engleze ca limbă străină (Teaching English as a Foreign Language - TEFL) (Q = complet calificat în termenii British Council).

De ce să alegi acest curs

• Centrul prolific și de mare succes al Centrului de Cercetare în învățarea și evaluarea limbii engleze (CRELLA), un centru de cercetare de top la nivel mondial în testarea limbilor străine și evaluarea programelor
  • Predare de înaltă calitate în Școala noastră de Educație și Engleză (foarte bine clasată în sondajele de satisfacție a studenților)
  • Oportunități neprețuite de a dobândi experiență relevantă și practică în clasă
  • Oportunitatea de a dobândi experiență practică profesională cu un program de plasament la locul de muncă

• Foundation / Pathway Courses

Pentru informații privind finanțarea postuniversitară, vă rugăm să vizitați: https://www.beds.ac.uk/howtoapply/postgraduatestudy/postgraduate-fees-and-funding
Obțineți sfaturi cu privire la ce cursuri fundamentale sunt cele mai potrivite pentru a studia în continuare la Applied Linguistics (Teaching English as a Foreign Language), MA, dacă nu îndepliniți cerințele minime în ceea ce privește scorul UCAS, A levels sau cerințele de limbă engleză.

Candidații trebuie să aibă o diplomă de licență bună la nivel de onoruri sau echivalent. Pentru persoanele care nu sunt vorbitori nativi de limba engleză, IELTS 6,5 la general, sau echivalent, fără un punctaj mai mic de 6,0. O primă diplomă bună și/sau un certificat TEFL/TESOL recunoscut și/sau experiență relevantă în predare. Studenții care dețin o diplomă DELTA sau o calificare echivalentă pot fi luați în considerare pentru ca elementul de practică de predare al acestui curs să fie compensat pentru învățarea anterioară.

Clasamentul University of Bedfordshire în topurile din Marea Britanie și la nivel mondial.

Vezi toate cele 16 clasamente universitare pentru University of Bedfordshire

Despre University of Bedfordshire

Universitatea din Bedfordshire este o universitate finanțată din fonduri publice situată în Bedfordshire și Buckinghamshire, Anglia. Unul dintre campusurile principale, cel din Luton, găzduiește școlile de afaceri, media, artă și design, științe, informatică, drept, psihologie și științe sociale ale universității. Campusul din Bedford se află la doar douăzeci de minute de mers pe jos de centrul orașului și găzduiește școlile de învățământ primar, învățământ secundar, educație fizică, științe ale sportului și exercițiilor fizice și turism.

Lista cu 306 cursuri de licență și masterat de la University of Bedfordshire - Catalogul cursurilor

Componența studenților din University of Bedfordshire

• Help and advice: Student life
  • Bethany's journey through Science