Southampton Solent University
Psihologia sportului și a exercițiului fizic BSc (Hons)
Southampton Solent University - Southampton Solent University

În ultimele câteva decenii, interesul pentru psihologia sportului și a exercițiului a crescut. Se alocă mai mult timp și bani pentru a înțelege ce motivează oamenii să facă exerciții fizice, să facă sport și să aibă un stil de viață activ. Organismele de conducere și echipele profesioniste angajează mai mulți psihologi sportivi decât oricând înainte, deoarece se acordă o responsabilitate tot mai mare aspectelor mentale ale performanței fizice.

Diploma de psihologie a sportului și a exercițiilor fizice de la Solent, acreditată de Societatea Britanică de Psihologie, este modalitatea ideală de a începe o carieră în acest domeniu în creștere. Veți explora modul în care oamenii acționează și interacționează, precum și gândurile și sentimentele care stau la baza comportamentului lor. Veți dezvolta o înțelegere a tehnicilor de intervenție care pot fi aplicate în setările de exerciții și de echipă. Veți obține, de asemenea, o perspectivă asupra relațiilor antrenor-atlet.

Acest subiect contribuie la înțelegerea problemelor cotidiene cu care se confruntă oamenii din întreaga lume. Psihologii folosesc o mare varietate de tehnici metodologice, inclusiv experimente, chestionare, observații, analize video și interviuri pentru a investiga comportamentul uman și a obține dovezi fiabile. Aceste dovezi pot constitui apoi baza unor potențiale intervenții și recomandări.

Domeniile principale de studiu includ psihologia cognitivă, dezvoltarea copilului și psihologia socială. Toate acestea pot fi aplicate în contextul sportului și al exercițiilor fizice. Lucrăm îndeaproape cu echipe sportive și organizații de sănătate pentru a vă oferi oportunități de învățare practică. Natura aplicată a cursului vă asigură că veți dezvolta abilitățile profesionale necesare pentru a lucra în industria sportului.

Lucrați cu profesori universitari care sunt activi atât în cercetare, cât și în industrie - pentru a vă ține la curent cu cele mai recente evoluții în cele mai bune practici.

La ce duce acest curs?

Aspectele științifice ale cursului de psihologie - aplicarea unei abordări raționale, rezolvarea problemelor și manipularea datelor - oferă instrumente utile pentru cariere în domeniul sănătății, al aplicării legii, al finanțelor, al IT și al cercetării.

Cunoștințele dumneavoastră despre comportamentul și motivația umană, precum și capacitatea dumneavoastră de a analiza critic o problemă, de a formula un răspuns bine gândit și de a crea un argument argumentat, se vor preta bine pentru cariere în industriile creative, sectorul juridic, administrația publică și educație.

Pentru a profesa ca psiholog, este necesară o formare postuniversitară suplimentară și supervizare. Aflați mai multe pe site-ul Societății Britanice de Psihologie (BPS).

Cui se adresează acest curs?

Programul nostru de psihologie a sportului și a exercițiilor fizice este bine adaptat studenților dintr-o gamă largă de medii academice.

Ar trebui să aveți un interes inerent pentru comportamentul uman și o dorință de a aplica acest interes în contextul sportului, al exercițiilor fizice și al antrenamentelor.

Evaluările unităților au fost concepute pentru a îmbunătăți abilitățile cheie de angajare, cum ar fi comunicarea, relațiile interpersonale, organizarea și munca în echipă. Lucrând cu sportivi reali și populații reale de exerciții fizice, veți învăța cum să depășiți provocările zilnice cu care se confruntă psihologul de sport și exerciții fizice la locul de muncă.

Cerințe privind limba engleză

Nivel Detalii suplimentare
IELTS (Academic) 6

cu 5,5 în fiecare componentă individuală.

TOEFL (iBT) 80

cu un minim de 20 în fiecare component individual.

Pentru informații despre aplicarea la Solent ca solicitant internațional, vă rugăm să vizitați https://www.solent.ac.uk/how-to-apply/entry-requirements/help-for-international-students

Universitatea Solent oferă o serie de burse, subvenții și burse. Pentru mai multe informații, vă rugăm să vizitați https://www.solent.ac.uk/finance/grants-bursaries-scholarships/bursaries
Obțineți sfaturi cu privire la ce cursuri fundamentale sunt cele mai potrivite pentru a studia în continuare la Sport and Exercise Psychology, BSc (Hons), dacă nu îndepliniți cerințele minime în ceea ce privește scorul UCAS, A levels sau cerințele de limbă engleză.

Taxe de școlarizare Psihologia sportului și a exercițiului fizic BSc (Hons)

Clasamentul Southampton Solent University în topurile din Marea Britanie și la nivel mondial.

Vezi toate cele 11 clasamente universitare pentru Southampton Solent University

Despre Southampton Solent University

Universitatea Southampton Solent a fost înființată în 1855 în centrul orașului Southampton, în sud-estul Angliei. Această instituție și-a început existența în 1856 ca o școală privată de artă și, de atunci, a evoluat într-una dintre cele mai importante fundații de învățământ superior din Southampton. Fiind situată atât de central, studenții se află confortabil la distanță de mers pe jos de diverse facilități din oraș. Chiar și așa, universitatea oferă suficiente facilități pentru ca studentul să obțină tot ce are nevoie la fața locului, inclusiv un birou deosebit de activ al Uniunii Studenților, un Student Hub pentru carieră sau chiar consiliere personală, precum și o varietate de restaurante populare.

Lista cu 203 cursuri de licență și masterat de la Southampton Solent University - Catalogul cursurilor

Componența studenților din Southampton Solent University

• Students perspectives of living in Southampton
  • What our postgraduate students thought of their time at Solent