Royal Veterinary College University of London
Sănătatea animalelor sălbatice MSc (PG)
Royal Veterinary College University of London - Royal Veterinary College University of London

În ultimii 30 de ani, intervențiile, din motive de sănătate, bunăstare și conservare a animalelor sălbatice care trăiesc în libertate, au fost întreprinse cu o frecvență din ce în ce mai mare. Este necesară o expertiză veterinară de specialitate pentru a diagnostica și a controla bolile la animalele sălbatice.

Bolile infecțioase emergente sunt, de asemenea, recunoscute ca fiind un pericol grav, atât pentru speciile de animale sălbatice, cât și pentru populațiile de animale domestice și umane care interacționează cu acestea. În plus, un număr mare de specii de animale sălbatice sunt ținute în captivitate - în grădinile zoologice și în laboratoare - ceea ce a dus la o cerere crescută de competențe și cunoștințe de specialitate.

Masteratul în sănătatea animalelor sălbatice este un program postuniversitar specializat în științe veterinare de clasă mondială, predat în comun de RVC, Universitatea din Londra și Societatea Zoologică din Londra.

Destinat medicilor veterinari calificați, masteratul în sănătatea animalelor sălbatice vă va oferi cunoștințe aprofundate despre gestionarea animalelor sălbatice și despre epidemiologia, tratamentul și controlul bolilor animalelor sălbatice.

Furnizarea programului

Masteratul în sănătatea animalelor sălbatice se desfășoară pe parcursul unui an de studiu cu normă întreagă.

Cursul începe la mijlocul lunii septembrie a fiecărui an și poate fi împărțit în linii mari în trei secțiuni, care cuprind două grupuri de module predate și un proiect de cercetare. Prima secțiune este finalizată până la jumătatea lunii ianuarie, a doua până la jumătatea lunii mai, iar proiectul de cercetare MSc este realizat în timpul lunilor de vară, încheindu-se la jumătatea lunii septembrie. Informații mai detaliate pot fi găsite în schița cursului (a se vedea linkul din stânga sus a paginii).

Programul se desfășoară pe parcursul a două semestre de cursuri, seminarii, tutoriale și învățare bazată pe probleme, cu examene modulare. Nu sunt disponibile opțiuni de învățământ part-time sau la distanță.

.

Ce voi învăța?

Pe parcursul programului veți dobândi:

• Conștientizarea critică a problemelor actuale legate de bolile faunei sălbatice, cu implicații pentru conservarea și bunăstarea faunei sălbatice.
  • O nouă perspectivă asupra intervențiilor veterinare pentru gestionarea speciilor de animale sălbatice captive și libere.
  • O înțelegere sistematică a principiilor biologice care stau la baza conservării și gestionării animalelor sălbatice, precum și a epidemiologiei, diagnosticului și tratamentului bolilor animalelor sălbatice.
  • Competențe de bază în domeniul tehnicilor veterinare și al medicinei preventive pentru animalele sălbatice.
  • Înțelegerea conceptuală și practică a modului în care sunt utilizate tehnicile de cercetare și de investigare stabilite pentru a crea cunoștințe în domeniul sănătății animalelor sălbatice.
  • O înțelegere cuprinzătoare a competențelor științifice, inclusiv analiza critică a literaturii științifice, precum și proiectarea și analiza studiilor de laborator sau de teren.

La finalizarea masteratului în sănătatea animalelor sălbatice, veți dobândi abilitățile analitice, înțelegerea, încrederea și limbajul necesar pentru a influența gândirea și elaborarea politicilor într-o gamă largă de organizații, cum ar fi grădinile zoologice, parcurile naționale, universitățile, organizațiile de conservare și departamentele guvernamentale din întreaga lume.

Obțineți sfaturi cu privire la ce cursuri fundamentale sunt cele mai potrivite pentru a studia în continuare la Wild Animal Health, MSc (PG), dacă nu îndepliniți cerințele minime în ceea ce privește scorul UCAS, A levels sau cerințele de limbă engleză.

Invităm candidații care au o diplomă de medic veterinar de la o școală veterinară recunoscută și cel puțin un an de experiență veterinară postuniversitară să își depună candidatura.

Suntem interesați să vedem o experiență veterinară postuniversitară relevantă - de exemplu, poate că ați lucrat într-o grădină zoologică, într-un centru de reabilitare a animalelor sălbatice sau într-un spital pentru animale sălbatice, sau cu animale sălbatice care trăiesc în libertate. Candidații trebuie să demonstreze o experiență veterinară clinică plătită (nu voluntară) de cel puțin 12 luni ca medic veterinar autorizat, cu responsabilitate principală pentru cazuri (adică nu ca observator, nu ca mentor, ci ca responsabil/responsabil de gestionarea cazurilor).

Taxe de școlarizare Sănătatea animalelor sălbatice MSc (PG)

Costul mediu de trai al studenților în Londra

Clasamentul Royal Veterinary College University of London în topurile din Marea Britanie și la nivel mondial.

Vezi toate cele 12 clasamente universitare pentru Royal Veterinary College University of London

Despre Royal Veterinary College University of London

Royal Veterinary College (RVC) este cea mai mare școală dedicată educației medicilor veterinari din Regatul Unit, precum și una dintre cele mai mari din lume. Datorită reputației bine stabilite a colegiului, profesioniștii aspiranți la îngrijirea animalelor vin din străinătate pentru a avea ocazia de a învăța de la echipa experimentată de tutori care lucrează aici. Colegiul gestionează London BioScience Innovation Centre, oferind studenților posibilitatea de a lucra potențial ca cercetători științifici.

Lista cu 17 cursuri de licență și masterat de la Royal Veterinary College University of London - Catalogul cursurilor

Componența studenților din Royal Veterinary College University of London

studenți:
absolvenți universitari:
:

Camden Campus

Sănătatea animalelor sălbatice MSc (PG)
(Royal Veterinary College University of London)
- - - £29120 - Londra În campus cu normă întreagă
PgCert
(Hartpury University and Hartpury College)
- - - £4333 - Gloucester Online part-time