Queen's University of Belfast
Violență, terorism și securitate MA
Queen's University of Belfast - Queen's University of Belfast

Violența politică, terorismul și conflictele civile au afectat grav viețile a milioane de oameni din întreaga lume. Mai mult, moștenirea lăsată de 11 septembrie 2001, ascensiunea unor grupări precum ISIS în Siria și Irak și apariția unor grupări de extremă dreapta în Occident au adus în prim-planul dezbaterilor academice, politice, mediatice și populare întrebări despre natura, evoluția, cauzele și consecințele violenței politice nestatale. În mod similar, răspunsurile de securitate la aceste provocări ocupă un loc important în politica globală. Guvernele urmăresc strategii de securitate pentru a menține ordinea și a-și proteja cetățenii. Cu toate acestea, multe guverne participă, de asemenea, la conflicte și la violența politică prin menținerea puterii și a nedreptăților sistemice.

Acest curs vă oferă instrumentele necesare pentru a înțelege și a vă implica în mod critic în aceste probleme. Acesta vă oferă bazele și cele mai recente cercetări și metodologii în domeniul studiilor de terorism, al studiilor de securitate și al analizei conflictelor. Acest program îi ajută pe studenți să dezvolte o abordare critică și analitică a studiului utilizării violenței politice și a terorismului în istorie și în lumea contemporană. De asemenea, cursul de violență, terorism și securitate provoacă înțelepciunea acceptată și deschide dezbaterea cu privire la rolul violenței în raport cu puterea politică la sfârșitul secolului XX și începutul secolului XXI. Acesta evaluează răspunsurile statelor la amenințarea terorismului și provocarea pentru securitate.

Acest program vă oferă abilitățile transferabile esențiale și cunoștințele aprofundate ale teoriilor și problemelor din domeniile violenței, securității și terorismului pentru dezvoltarea carierei în orice etapă, de la studenții care provin direct de la o diplomă de licență cu experiență profesională limitată sau fără experiență anterioară, până la cei care doresc o dezvoltare profesională continuă. Acest program vă permite să vă lărgiți orizonturile, oferindu-vă un avantaj competitiv pe o piață globală a absolvenților într-o mare varietate de domenii, cum ar fi sectorul de securitate, inclusiv agențiile de informații, agențiile guvernamentale și oficiile publice, armata, ONG-urile, mediul academic, întreprinderile și corporațiile și mass-media, printre multe alte posibilități.

Este necesară dovada unui punctaj IELTS* de 6,5, cu nu mai puțin de 5,5 în oricare dintre componente, sau o calificare echivalentă acceptabilă pentru Universitate (*efectuată în ultimii 2 ani). Studenții internaționali care doresc să se înscrie la Universitatea Queen's din Belfast (și pentru care engleza nu este limba lor maternă), trebuie să poată demonstra că au cunoștințe de limba engleză pentru a beneficia pe deplin de cursul lor de studiu sau de cercetare. Cetățenii din afara SEE trebuie, de asemenea, să îndeplinească cerințele de imigrare ale UK Visas and Immigration (UKVI) în ceea ce privește limba engleză în vederea obținerii vizei. Pentru mai multe informații despre cerințele privind limba engleză pentru cetățenii SEE și non-SEE, consultați: www.qub.ac.uk/EnglishLanguageReqs.

Pentru mai multe informații privind finanțarea și bursele pentru studii postuniversitare, vă rugăm să consultați http://www.qub.ac.uk/Study/PostgraduateStudy/FundingandScholarships/
Obțineți sfaturi cu privire la ce cursuri fundamentale sunt cele mai potrivite pentru a studia în continuare la Violence, Terrorism and Security, MA, dacă nu îndepliniți cerințele minime în ceea ce privește scorul UCAS, A levels sau cerințele de limbă engleză.

În mod normal, o diplomă cu onoruri de 2,2 (minimum 57%) sau mai mult, sau o calificare echivalentă acceptată de universitate într-un domeniu al științelor sociale, umaniste sau artistice, sau o diplomă cu onoruri de 2,2 (minimum 57%) sau mai mult, sau o calificare echivalentă acceptată de universitate în orice domeniu, cu experiență profesională relevantă.

Solicitanții care nu îndeplinesc această cerință de admitere pot fi luați în considerare pentru admitere, la discreția responsabilului de program relevant, pe baza experienței profesionale relevante. Vă rugăm să rețineți că, în acest caz, poate fi solicitată o lucrare scrisă.

.

Clasamentul Queen's University of Belfast în topurile din Marea Britanie și la nivel mondial.

Vezi toate cele 30 clasamente universitare pentru Queen's University of Belfast

Despre Queen's University of Belfast

Queen's University Belfast (QUB) este o instituție publică care s-a bucurat de o reputație internațională în cea mai mare parte a timpului în care instituția a fost un centru educațional, iar acest lucru se reflectă astăzi în clasamentele impresionante ale universităților din Times Higher Education și QS. Cu reputația semnificativă a universității în ceea ce privește proeminența cercetării și rezultatele academice, precum și viața de oraș oferită de capitala Irlandei, QUB merită să fie luată în considerare de orice student care speră să exceleze în domeniul său și, în același timp, să creeze amintiri plăcute în timp ce o face.

Lista cu 326 cursuri de licență și masterat de la Queen's University of Belfast - Catalogul cursurilor

Criminologie MSc
(Staffordshire University)
- - - £16750 - Stoke-on-Trent În campus cu normă întreagă