Queen's University of Belfast
Doctorat în psihologie clinică (DClinPsy) DClinPsy
Queen's University of Belfast - Queen's University of Belfast

Scopul principal al cursului de doctorat în psihologie clinică este de a oferi o pregătire profesională în psihologia clinică pentru cei care intră în profesie. Programul urmărește să ofere cursanților o gamă largă de expertiză psihologică bazată pe cunoștințe academice, cercetare și abilități clinice.

Programul urmărește să promoveze dezvoltarea competențelor de bază ale profesiei (evaluare, formulare, intervenție și evaluare), care pot fi aplicate în diferite medii și grupuri de clienți și la diferite niveluri ale sistemului de asistență medicală.

Programul nostru este aprobat de Health and Care Professions Council (HCPC), autoritatea de reglementare legală pentru psihologii practicieni și pentru cursurile din Marea Britanie. Programul este, de asemenea, acreditat de British Psychological Society (BPS). BPS este organismul profesional responsabil de dezvoltarea și susținerea disciplinei psihologiei și de diseminarea cunoștințelor psihologice către public și factorii de decizie politică. Este principalul organism profesional pentru psihologie și psihologi. .

Doctoratul în psihologie clinică îmbrățișează etosul reflexiv al practicii psihologiei clinice. Stagiarii sunt învățați să aprecieze, să evalueze și să aplice în mod riguros cunoștințele psihologice și de practică profesională pentru a promova bunăstarea psihologică și pentru a atenua suferința psihologică. În plus, programul promovează o practică autoreflexivă și critică și, prin propriile lor eforturi de cercetare, stagiarii sunt capabili să contribuie la literatura de specialitate bazată pe dovezi și publicată în domeniul psihologiei clinice, precum și să o utilizeze.

Programul este o întreprindere comună a universității și a NHS, cu salarii și taxe pentru stagiari finanțate de DHSSPS. Stagiarii sunt finanțați integral și au contracte de stagiatură cu Health and Social Care Business Services Organisation (BSO), astfel încât, în cazul acestor stagiari, se așteaptă ca ei să rămână angajați în cadrul Health and Social Care din Irlanda de Nord (HSC), dacă este necesar, pentru o perioadă de cel puțin doi ani după finalizarea cu succes a cursului. Programul este un curs de formare profesională postuniversitară de trei ani (36 de luni), acreditat de British Psychological Society ca fiind un curs care conferă eligibilitate pentru statutul de "chartered" și aprobat de Health and Care Professions Council ca fiind un curs care conferă eligibilitate pentru a solicita înregistrarea ca psiholog clinician.

Doctoratul nostru în psihologie clinică constă în 18 module obligatorii, inclusiv:

Prezentări clinice

Evaluare și formulare psihologică

Terapii psihologice

Dezvoltare personală și profesională

Practici de practică

Cercetare

Obțineți sfaturi cu privire la ce cursuri fundamentale sunt cele mai potrivite pentru a studia în continuare la Doctorate in Clinical Psychology (DClinPsy), DClinPsy, dacă nu îndepliniți cerințele minime în ceea ce privește scorul UCAS, A levels sau cerințele de limbă engleză.

Solicitanții trebuie să dețină sau să se aștepte să dețină până la data începerii cursului cel puțin o diplomă Upper Second Class Honours (2.1) sau o calificare echivalentă acceptată de universitate, care a fost acreditată de British Psychological Society (BPS) ca fiind eligibilă pentru Graduate Basis for Chartered Membership (GBC).

Solicitanții cu o diplomă de licență în psihologie cu onoruri de clasa a doua inferioară (2.2), care a fost acreditată de British Psychological Society (BPS) ca fiind eligibilă pentru Graduate Basis for Chartered Membership (GBC), pot aplica dacă dețin și o diplomă superioară (de exemplu, masterat sau doctorat sau o calificare echivalentă acceptată de universitate).

În plus, acceptăm aplicații de la cei care au cel puțin o diplomă de onoruri Upper Second Class Honours (2.1) sau o calificare echivalentă acceptabilă pentru Universitate într-o primă diplomă, alta decât psihologia, dar care se așteaptă să finalizeze, până la data începerii cursului, o calificare care conferă eligibilitate pentru Graduate Basis for Chartered Membership (GBC) cu British Psychological.

Societatea

Clasamentul Queen's University of Belfast în topurile din Marea Britanie și la nivel mondial.

Vezi toate cele 30 clasamente universitare pentru Queen's University of Belfast

Despre Queen's University of Belfast

Queen's University Belfast (QUB) este o instituție publică care s-a bucurat de o reputație internațională în cea mai mare parte a timpului în care instituția a fost un centru educațional, iar acest lucru se reflectă astăzi în clasamentele impresionante ale universităților din Times Higher Education și QS. Cu reputația semnificativă a universității în ceea ce privește proeminența cercetării și rezultatele academice, precum și viața de oraș oferită de capitala Irlandei, QUB merită să fie luată în considerare de orice student care speră să exceleze în domeniul său și, în același timp, să creeze amintiri plăcute în timp ce o face.

Lista cu 326 cursuri de licență și masterat de la Queen's University of Belfast - Catalogul cursurilor

Psihologie clinică ClinPsyD
(University of Birmingham)
- - - - - Birmingham În campus cu normă întreagă