Queen's University of Belfast
Ucenicie de nivel superior în domeniul urbanismului și designului MSc
Queen's University of Belfast - Queen's University of Belfast

Într-o lume care se confruntă cu provocări de mediu, sociale și economice, modul în care gestionăm schimbările mediului nostru natural și construit va fi crucial pentru viitorul nostru. În lumea noastră urbanizată, modul în care ne proiectăm și planificăm orașele are un impact asupra sustenabilității mediului, a sănătății și chiar a fericirii noastre. Acest program vă va dota cu competențele necesare pentru a participa la realizarea unor schimbări progresive în localitatea dumneavoastră.

În practică, există o tensiune comună între cei care elaborează și interpretează politica de planificare, pe de o parte, și proiectanții de orașe, pe de altă parte. Acest program reunește aceste grupuri pentru a se implica în învățarea bazată pe proiecte. Veți dezvolta abilități de cercetare în domeniul planificării, analiză urbană și proiectare înainte de a decide dacă să finalizați o teză sau o disertație de design urban. Ambele opțiuni pot fi finalizate ca studii bazate pe muncă, cu oportunități de stagii de vară.

• DESPRE TINE...

HLA este un program de muncă/studii, astfel încât trebuie să fiți deja angajat sau să aveți o ofertă fermă de angajare de la o companie dintr-un sector legat de planificare care să vă susțină candidatura. Sectoarele conexe includ: dezvoltare comunitară, mediu, locuințe, arhitectură, arhitectură peisagistică, energie regenerabilă, patrimoniu construit, juridic, dezvoltare și construcții.

Veți avea un interes deosebit pentru planificare, urbanism și amenajare de locuri. Este posibil să aveți deja experiență de lucru în domeniu - experiența practică nu este necesară pentru a începe cursul, dar poate fi utilă.

Vă rugăm să rețineți că acest curs este condiționat de reînnoirea finanțării de către Ministerul Economiei, iar candidații trebuie să lucreze pentru o companie cu sediul în Irlanda de Nord.

Este necesară dovada unui scor IELTS* de 6,5, cu nu mai puțin de 5,5 în orice componentă, sau o calificare echivalentă acceptabilă pentru Universitate. *Aprobat în ultimii 2 ani. Studenții internaționali care doresc să se înscrie la Universitatea Queen's din Belfast (și pentru care engleza nu este limba lor maternă), trebuie să poată demonstra că au cunoștințe de limba engleză pentru a beneficia pe deplin de cursul lor de studiu sau de cercetare. Cetățenii din afara SEE trebuie, de asemenea, să îndeplinească cerințele de imigrare ale UK Visas and Immigration (UKVI) în ceea ce privește limba engleză în vederea obținerii vizei. Pentru mai multe informații despre cerințele privind limba engleză pentru cetățenii SEE și non-SEE, consultați: www.qub.ac.uk/EnglishLanguageReqs.

Pentru mai multe informații privind finanțarea și bursele pentru studii postuniversitare, vă rugăm să consultați http://www.qub.ac.uk/Study/PostgraduateStudy/FundingandScholarships/
Obțineți sfaturi cu privire la ce cursuri fundamentale sunt cele mai potrivite pentru a studia în continuare la City Planning and Design Higher Level Apprenticeship, MSc, dacă nu îndepliniți cerințele minime în ceea ce privește scorul UCAS, A levels sau cerințele de limbă engleză.

În mod normal, o diplomă cu onoruri 2.2 sau o calificare echivalentă acceptată de universitate într-un domeniu relevant.

Solicitanții cu calificări sub 2.2 Honours degree standard, sau o calificare echivalentă acceptabilă pentru universitate, vor fi luați în considerare de la caz la caz, dacă pot demonstra o experiență acceptabilă corespunzătoare.

.

Studenții care doresc să aplice pentru acest program de ucenicie de nivel superior trebuie să își încarce, de asemenea, CV-ul și o scrisoare de susținere din partea angajatorului lor (combinate într-un singur fișier). Scrisoarea de susținere a angajatorului trebuie să precizeze că angajatorul susține cererea lor, că este dispus să îi elibereze de la locul de muncă o zi pe săptămână pentru a participa la curs și că, în cazul în care sunt deja angajați, au nevoie de această calificare pentru un nou rol. Noul rol poate fi o schimbare de titlu/rol în cadrul companiei.

.

Clasamentul Queen's University of Belfast în topurile din Marea Britanie și la nivel mondial.

Vezi toate cele 29 clasamente universitare pentru Queen's University of Belfast

Despre Queen's University of Belfast

Queen's University Belfast (QUB) este o instituție publică care s-a bucurat de o reputație internațională în cea mai mare parte a timpului în care instituția a fost un centru educațional, iar acest lucru se reflectă astăzi în clasamentele impresionante ale universităților din Times Higher Education și QS. Cu reputația semnificativă a universității în ceea ce privește proeminența cercetării și rezultatele academice, precum și viața de oraș oferită de capitala Irlandei, QUB merită să fie luată în considerare de orice student care speră să exceleze în domeniul său și, în același timp, să creeze amintiri plăcute în timp ce o face.

Lista cu 326 cursuri de licență și masterat de la Queen's University of Belfast - Catalogul cursurilor

Planificare urbană MPlan
(Loughborough University of Technology)
64% 0% 0% £24000 180 Loughborough În campus cu normă întreagă