Queen Margaret University
Terapie prin vorbire și limbaj (preînregistrare) MSc
Queen Margaret University - Queen Margaret University

Dacă doriți să deveniți logoped și logoped, acest curs ar putea să vă deschidă o nouă și fascinantă cale de carieră. Este singurul curs postuniversitar de preînregistrare în logopedie și logopedie oferit în Scoția.

În calitate de logoped și terapeut de limbaj, veți oferi tratament, sprijin și îngrijire care să schimbe viața copiilor și adulților care au dificultăți de comunicare și/sau de alimentație, băutură și înghițire. Aceasta poate fi o carieră foarte variată și profund plină de satisfacții. Acest curs vă va permite să solicitați înregistrarea la Health and Care Professions Council (HCPC) și la Royal College of Speech and Language Therapists (RCSLT) și să practicați ca logoped în Marea Britanie.

Predarea va include o combinație de prelegeri, tutoriale, seminarii conduse de studenți, învățare bazată pe practică, analiză de studii de caz și lucrări individuale de proiect. Se va pune accentul pe integrarea oportunităților de învățare clinică și universitară și pe studiul independent. Performanțele dumneavoastră vor fi evaluate printr-o combinație de lucrări, examene și evaluări practice.

Obțineți sfaturi cu privire la ce cursuri fundamentale sunt cele mai potrivite pentru a studia în continuare la Speech and Language Therapy (Pre-Registration), MSc, dacă nu îndepliniți cerințele minime în ceea ce privește scorul UCAS, A levels sau cerințele de limbă engleză.

Solicitanții trebuie să aibă echivalentul a cel puțin o diplomă de onoare 2:1 din Marea Britanie pentru a fi luați în considerare pentru acest curs.

Solicităm candidaților să fi avut experiență de lucru cu persoane care au deficiențe de vorbire sau de comunicare. Aceasta ar putea fi o experiență de observator al unui SLT, voluntariat la Stroke Association sau la un grup de bâlbâială, lucrul cu copiii autiști sau alături de persoanele în vârstă care au dificultăți de vorbire/comunicare. Nu există un domeniu specific căruia să-i acordăm prioritate, însă, datorită naturii competitive a cursului, recomandăm candidaților să încerce să dobândească experiență în mai multe domenii, deoarece acest lucru va demonstra că au o mai bună înțelegere a terapiei logopedice și a limbajului în ansamblu.

Taxe de școlarizare Terapie prin vorbire și limbaj (preînregistrare) MSc

2024/25 Preînscriere postuniversitară

Atenție: Taxele sunt pe an, iar cursurile noastre de preînscriere sunt cursuri de doi ani.

Taxele detaliate nu includ taxele de disertație sau taxele suplimentare.

Acestea sunt taxele cu normă întreagă pentru cursurile de preinstruire ale QMU și se aplică pentru următoarele: MSc Dietetics (preînscriere), MSc Diagnostic Radiography (preînscriere), MSc Occupational Therapy (preînscriere), MSc Physiotherapy (preînscriere), MSc Podiatry (preînscriere), MSc Speech & Language Therapy (preînscriere), MSc Therapeutic Radiography (preînscriere) și MSc Audiology (preînscriere).

Clasamentul Queen Margaret University în topurile din Marea Britanie și la nivel mondial.

Vezi toate cele 10 clasamente universitare pentru Queen Margaret University

Despre Queen Margaret University

În partea de est a orașului Edinburgh se află Universitatea Queen Margaret, unde studenții se reunesc pentru a-și continua cariera în campusul unic din Musselburgh. Fiind o universitate relativ tânără (2007), această instituție și-a câștigat deja o recunoaștere semnificativă a clasamentului universitar din partea unor organizații precum QS și se remarcă în special prin contribuții importante la cercetare în domeniile Sănătate și dezvoltare globală și Vorbire și limbaj. Cei care aleg să studieze aici se pot aștepta la departamente bine finanțate și la facilități cu cele mai recente tehnologii, inclusiv la laboratoarele lor de ultimă generație pentru cei care studiază în special disciplinele medicale. Satul lor studențesc de 800 de studenți, situat la doar câteva minute distanță de parcul de retail Fort Kinnaird, asigură, de asemenea, că cei care frecventează cursurile au o mulțime de oportunități sociale care să le completeze programul încărcat.

Lista cu 52 cursuri de licență și masterat de la Queen Margaret University - Catalogul cursurilor

• Ten reasons to choose Queen Margaret University
  • Student Story - Events & Festival Management at Queen Margaret University
  • Interview with student Tommaso Leonelli, BA (Hons) Business Management