Leeds Beckett University
Leeds Beckett University - Leeds Beckett University

Pe baza datelor provenite în principal de la studenți licențiați

Nivelul de salarizare al tuturor absolvenților de din Marea Britanie (în principal licențiați)

Salariul mediu £22910 £20830 £24369
Interval de 25-75 procente £19839 - £26189 £16042 - £26488 £18552 - £31827

Să vă cultivați înțelegerea evoluțiilor sociale, culturale și politice din Marea Britanie, Europa și din lumea întreagă. Veți explora istoria începând cu anul 1700..

De la peisaje și poluarea aerului la politica revoluției, aflați cum istoria modernă continuă să ne modeleze lumea.

Ca parte a acestui curs, veți:

• Aflați cum privesc istoricii viitorul pe baza înțelegerii trecutului.
  • Extindeți-vă cunoștințele despre dezvoltarea socială, culturală și politică începând cu anul 1700
  • Analizați documente, inclusiv filme, înregistrări oficiale, relatări personale și scrisori, în contextul evenimentelor globale
  • Lucrați direct cu comunitățile din Leeds și contribuiți la descoperirea istoriei bogate a orașului
  • Dobândiți abilități transferabile de cercetare, scriere și analiză critică pentru a deveni un absolvent foarte bine pregătit pentru angajare

Sărbătorim studenții și personalul cu o adevărată pasiune pentru arte și științe umaniste.

Îți vom cultiva pasiunea. Acest curs vă va dezvolta gândirea creativă și critică prin:

• Predare inspirată și dezbatere intelectuală
  • Interacțiune zilnică cu autori și dramaturgi premiați
  • Un program continuu de profesioniști din industria media, lectori publicați și cercetători de renume mondial

Oportunități de carieră

Îți vom deschide mintea la gama largă de oportunități de a urma o carieră pe care o iubești. Aceasta ar putea fi orice, de la scris și predare, la jurnalism și copywriting, afaceri și marketing, până la cercetare și publicare.

Cetatea culturii și a artelor

Leeds este inima nordică a culturii și artelor. Campusul dumneavoastră se află chiar în centrul orașului, înconjurat de numeroase muzee, galerii de artă, teatre, companii de producție de film și studiouri de înregistrări.

Colaborăm direct cu muzeele și galeriile din Leeds și cu multe evenimente regionale, inclusiv cu Festivalul de literatură din Ilkley și cu Carnavalul indian de vest din Leeds.

Comunitate de cercetare diversă

Cercetarea și predarea noastră explorează o diversitate de subiecte, de la Africa de Sud în timpul apartheidului la impactul cultural al comunității LGBTQ, de la rasismul online în fotbal la genurile din secolul XXI.

Învățare practică

De asemenea, suntem foarte activi. Veți avea acces la conferințe, seminarii și evenimente organizate în mod regulat de Centrul nostru pentru cultură și arte, precum și la colaborări cu institute și organizații culturale.

De ce să studiezi Istoria la Universitatea Leeds Beckett...

• 100% dintre studenți au avut o părere pozitivă despre predarea la BA (Hons) Istorie*
  • Suntem clasați în primele 15 universități din Marea Britanie pentru studiul Istoriei**
  • Prelegeri invitate susținute de profesioniști din industrie
  • Opțiunea de modul practic al modulelor de științe umaniste aplicate
  • Parteneriate puternice și semnificative cu organizații comunitare
  • 96,4% dintre absolvenți au un loc de muncă sau își continuă studiile la 15 luni după absolvire** National Student Survey 2023

*2024 Guardian Subject League Tables Porcentaj de respondenți de la acest curs, HESA Graduate Outcomes 20-21

Tariful UCAS al studenților acceptați la turism, transport și călătorii

• All Degrees
Obțineți sfaturi cu privire la ce cursuri fundamentale sunt cele mai potrivite pentru a studia în continuare la History, BA (Hons), dacă nu îndepliniți cerințele minime în ceea ce privește scorul UCAS, A levels sau cerințele de limbă engleză.

Taxe de școlarizare Istorie BA (Hons)

Clasamentul Leeds Beckett University în topurile din Marea Britanie și la nivel mondial.

Rezultatele obținute de Leeds Beckett University în clasamentele specifice unor domenii conexe.

Studii socio-umaniste

Istorie

[Publicat 09 septembrie, 2023]
    Istorie

[Publicat 08 iunie, 2023]

Vezi toate cele 26 clasamente universitare pentru Leeds Beckett University

Despre Leeds Beckett University

Înființată în 1824, Universitatea Leeds Beckett este situată în partea de nord a centrului orașului Leeds. În zonă se află o varietate de clădiri din campus, inclusiv sediul Politehnicii, Electric Press, Old Broadcasting House, Școala de Afaceri a universității și multe altele. Leeds este orașul ideal pentru studenți, cu o abundență de activități și de viață de noapte de care puteți profita, precum și un serviciu de autobuz fiabil pentru a vă deplasa cu ușurință.

Lista cu 121 cursuri de licență și masterat de la Leeds Beckett University - Catalogul cursurilor

Componența studenților din Leeds Beckett University

studenți:
absolvenți universitari:
:
20125
  • Day in the Life at Headingley Campus | Student Vlog
  • Why I chose Leeds Beckett | Student Vlog
  • Five reasons to study at Leeds Beckett | Student vlog
  • International Student Insights
  • 10 things our students say about living in halls - Leeds Beckett

Istorie BA (Hons)