Lancaster University
Managementul riscului de inundații și de coastă PgCert
Lancaster University - Lancaster University

În parteneriat cu JBA Consulting, o firmă specializată în domeniul mediului acvatic și al consultanței în domeniul gestionării riscurilor de inundații, am dezvoltat un program cu jumătate de normă pentru practicienii din domeniul apei și al mediului, axat pe aplicarea competențelor tehnice și a celor mai bune tehnici de practică.

Acreditat de Chartered Institution of Water and Environmental Management (CIWEM), programul își propune să vă consolideze perspectivele de dezvoltare a carierei în sectorul în creștere al gestionării riscurilor de inundații și de coastă.

Veți avea posibilitatea de a studia modulele predate și, pentru MSC, de a întreprinde un proiect de cercetare. Modulele acoperă o serie de subiecte fundamentale și inovatoare și sunt predate împreună cu JBA Consulting, Agenția de Mediu și Centrul NERC pentru Ecologie și Hidrologie. Prin utilizarea expertizei lor, vă veți dezvolta competențele și experiența de specialitate, alături de o perspectivă asupra celor mai recente idei și practici din cadrul sectorului britanic și internațional de gestionare a riscurilor de inundații și de coastă. Aceste module pot fi studiate pe o perioadă de doi până la cinci ani, pentru a se potrivi cu angajamentele dvs. profesionale.

Ca parte a studiilor, veți putea participa la excursii pe teren și veți finaliza un proiect major, ceea ce vă va permite să vă dezvoltați și să vă îmbunătățiți abilitățile de cercetare, de gestionare a datelor, de evaluare și de redactare a rapoartelor, precum și capacitatea de a comunica și de a prezenta subiecte complexe unui public variat. Aceste abilități extrem de transferabile vor fi de neprețuit în dezvoltarea și evoluția dumneavoastră în carieră. Proiectul major va fi, de asemenea, o oportunitate pentru dvs. de a vă demonstra învățarea independentă, pe măsură ce puneți teoria în practică și puneți laolaltă toate competențele, cunoștințele și experiența pe care le-ați dobândit. Proiectul dvs. poate fi realizat pe un subiect relevant pentru locul dvs. de muncă actual.

Efectuarea atât a modulelor predate, cât și a proiectului de cercetare vă va asigura că aveți amploarea și profunzimea cunoștințelor necesare pentru a contribui cu succes la dezvoltarea sectorului apei în Marea Britanie și la nivel internațional. Veți fi echipat pentru a lua decizii în cunoștință de cauză și pentru a progresa în cariera dumneavoastră.

Taxele se plătesc anual pentru modulele parcurse în anul universitar respectiv.

Teme cu răspunsuri scurte, rapoarte, examen și un proiect de disertație

Obțineți sfaturi cu privire la ce cursuri fundamentale sunt cele mai potrivite pentru a studia în continuare la Flood and Coastal Risk Management, PgCert, dacă nu îndepliniți cerințele minime în ceea ce privește scorul UCAS, A levels sau cerințele de limbă engleză.

2:1 diplomă Hons (Marea Britanie sau echivalent) într-un domeniu științific sau ingineresc care include module de hidrologie; de exemplu, inginerie civilă sau de mediu, știința mediului, geografie, științe naturale etc. Vom lua în considerare candidații cu experiență considerabilă și formare profesională în domeniul hidrologiei sau al riscului de inundații.

Ca parte a aplicației dvs. trebuie să furnizați și:

O copie a CV-ului dumneavoastră actual, care să detalieze formarea și/sau experiența profesională în domeniul hidrologiei până în prezent.

Două referințe, de preferință de la o persoană care poate comenta capacitatea dumneavoastră academică.

Este posibil să vi se ceară să furnizați o calificare recunoscută în limba engleză, în funcție de naționalitatea dumneavoastră și de locul unde ați studiat anterior.

În mod normal, solicităm un test IELTS (academic) cu un punctaj general de cel puțin 6,5 și un minim de 6,0 la fiecare element al testului. Luăm în considerare și alte calificări de limbă engleză.

Clasamentul Lancaster University în topurile din Marea Britanie și la nivel mondial.

Vezi toate cele 34 clasamente universitare pentru Lancaster University

Despre Lancaster University

Universitatea din Lancaster a fost înființată în 1964 și este situată în mediul rural din Lancaster. Campusul oferă o serie de facilități pentru studenții săi, inclusiv bănci și un oficiu poștal. Din punct de vedere academic, toate cursurile și programele acestei universități sunt acreditate și aprobate de MARP, ceea ce asigură că programele de studii livrate aici sunt stabilite la un standard ridicat. În ceea ce privește facilitățile, studenții au acces la o varietate de spații de studiu și de recreere menite să le îmbunătățească starea de bine, cum ar fi cursuri de meditație și de Tai Chi, precum și plimbări prin pădure.

Lista cu 452 cursuri de licență și masterat de la Lancaster University - Catalogul cursurilor

Componența studenților din Lancaster University

• Things to know before you come to Lancaster University
  • Why did you come to Lancaster to study a postgraduate degree?
  • Things I wish I knew before coming to Lancaster University
  • 40 Questions with Lancaster University student Erin