Aberystwyth University
Relații internaționale (formare prin cercetare) MA
Aberystwyth University - Aberystwyth University

Studenții de la Relații Internaționale din secolul XXI se confruntă cu o lume în schimbare. Structurile stabilite de putere și autoritate sunt profund remodelate sau chiar demolate cu totul, pe măsură ce noi modele de relații globale și noi forme de identitate politică devin proeminente. Prin acest proces, peisajul politicii globale contemporane se schimbă rapid, în moduri pronunțate și adesea imprevizibile.

În același timp, progresele dramatice din domeniul științei și tehnologiei, precum și evoluțiile profunde în organizarea economică și socială, necesită noi concepții despre ce este politica și unde se desfășoară ea. După cum demonstrează în mod izbitor urgența climatică, provocările cu care se confruntă acum relațiile internaționale sunt fără precedent. Cu toate acestea, schimbările profunde invită, de asemenea, la o reimaginare îndrăzneață a naturii politicii noastre, a relațiilor noastre reciproce și a existenței noastre în lume.

Cursul de masterat în relații internaționale vă permite să înțelegeți complexitatea acestui moment turbulent al politicii mondiale și să vă gândiți la semnificațiile sale, atât teoretice, cât și practice. Indiferent dacă aveți experiență în domeniul relațiilor internaționale sau într-o altă disciplină, gama de module și expertiza academică pe care o oferă programul nostru de masterat vă va încuraja să vă extindeți orizonturile și să explorați numeroasele posibilități diferite de a imagina politica internațională de astăzi.

De ce să studiezi MA Relații Internaționale la Universitatea Aberystwyth?

• Oportunitatea de a studia la primul departament universitar de politică internațională din lume
  • Top 5 în Marea Britanie pentru experiența studenților și calitatea predării pentru subiectul Politica (GUG 2022)
  • Top 10 în Marea Britanie pentru ratingul de cercetare pentru subiectul de politică (GUG 2022)
  • Oportunitatea de a se specializa în multe căi diferite, cum ar fi studiile de securitate, politica postcolonială, teoria / teoria critică și studiile de informații și strategice.
  • Oportunitatea de a vă integra în cultura de cercetare a unui departament aflat în fruntea înțelegerii și abordării provocărilor legate de "cum am putea trăi" în secolul 21.
  • Oportunitatea de a studia într-un mediu intelectual provocator și extrem de stimulativ și de a vă implica în cele mai presante și provocatoare probleme și subiecte din politica internațională.
  • 76% dintre publicațiile departamentului au fost considerate fie de top la nivel mondial, fie excelente la nivel internațional, ceea ce face ca departamentul să fie cel mai bun din Țara Galilor și al 7-lea din Marea Britanie - REF 2014
  • Departamentul are peste treizeci de membri ai personalului academic și de cercetare, toți fiind activi în cercetare.
  • Departamentul găzduiește o mare varietate de evenimente academice la care studenții postuniversitari sunt încurajați să participe, inclusiv prelegeri invitate de experți și cadre universitare de renume, mese rotunde despre probleme internaționale din trecut, prezent și viitor, precum și seminariile săptămânale de cercetare ale departamentului.

Evaluarea se va face printr-o combinație de examene, lucrări de proiect, rapoarte scurte, eseuri și disertație. În funcție de modulele alese, aceasta poate include prezentări de seminar, eseuri de analiză și cercetări bibliografice.

Vă rugăm să consultați Calculatorul nostru de finanțare și burse: http://www.aber.ac.uk/en/postgrad/funding-fees/calculator/
Obțineți sfaturi cu privire la ce cursuri fundamentale sunt cele mai potrivite pentru a studia în continuare la International Relations (Research Training), MA, dacă nu îndepliniți cerințele minime în ceea ce privește scorul UCAS, A levels sau cerințele de limbă engleză.

2ii Licență (cu onoruri) sau echivalent într-un domeniu relevant. Solicitanții europeni și internaționali pot găsi echivalarea gradelor pe pagina de comparabilitate de pe site-ul nostru. Cei care nu sunt absolvenți vor fi examinați individual pe baza activității relevante

Clasamentul Aberystwyth University în topurile din Marea Britanie și la nivel mondial.

Vezi toate cele 25 clasamente universitare pentru Aberystwyth University

Despre Aberystwyth University

Universitatea Aberystwyth (Aber) a fost fondată în 1872 în Aberystwyth, Țara Galilor. Această universitate a obținut o serie impresionantă de premii în diverse domenii, inclusiv în ceea ce privește standardele de predare și capacitatea de angajare a absolvenților de studii postuniversitare. Fie că vă place să vă plimbați pe plajă sau să vizitați centrul istoric al orașului, Aberystwyth este o opțiune superbă pentru acei studenți care caută un loc liniștit în care să se concentreze asupra obiectivelor lor academice.

Lista cu 383 cursuri de licență și masterat de la Aberystwyth University - Catalogul cursurilor

Penglais Campus

Relații internaționale MA (Hons)
(The University of Edinburgh)